İNGİLİZCE KLAVYEYİ TÜRKÇE YAPMAK

By | 02/11/2014

1

Yurtdışından gelmiş, İngilizce klavye düzenine sahip Apple bilgisayar kullanıcıları için işe yarar bir çözümü paylaşmak istiyorum. 

Ben de yurtdışından gelen bir Macbook Air’a sahibiyim ve donanımsal olarak bir değişim yapmadan klavyemde Türkçe karakterleri kullanabilme konusunda alternatifler arıyordum. Bu çözümü, TürkMac forumundan (yazı artık TürkMac forumunda olmadığı ve link çalışmadığı için bağlantı veremiyorum) buldum ve kullanıyorum. Paylaşımı yapan arkadaşımıza ve TürkMac foruma teşekkürlerimle, paylaşımı yapanın kendi anlatımıyla aktarmak istiyorum.

Ayrıca başka bir yöntem daha mevcut: TÜRKÇE KLAVYE KORUYUCU KILIF yazımı okuyabilirsiniz.

..::Reklam::..

“Bendeki gibi amerikadan gelen bir macbook unuz varsa klavye konusunda sıkıntı yaşayacağınız kesin.

Öncelikle ilk seçenek sticker fakat türkçe sticker eklendiğinde klavyeyi türkçe pc olarak ayarlamak gerekiyor ve bu durumda tüm simge ve noktalama işaretlerinin yeri değişiyor.

Sırf bu yüzden klavyenin tamamını sticker yapmamız gerekiyor ve bu durumda ise arkadan aydınlamalı klavyenize elvada diyebilirsiniz.

İkinci seçenek ise klavyeyi türkçe q olarak seçerek türkçe karakterlere alt + g,s,c,i tuşu ile beraber basarak ulaşmak. Başlarda sıkıntı çıkarmasada bir zaman sonra usanacaksınız.1

Mac in görselliğini ve fonksiyonun bozmadan 8 tuşa stickerları kesip ek olarak türkçe karakterleri ekledim .bu sayede hem bu 8 tuşun aydınlatması engellenmedi hemde görsel olarak çok rahatsız edici durmadı. Fakat bu yeni klavye düzenine uyan klavye dizilimi mevcut olmadığından onuda ben yaptım(çok zor değil yaptım dedimse bi halt değil  ). Kurulum dosyası oluşturmadım  açıkcası erindim , zaten tek dosyayı copy paste yapacaksınız.

Yüklenmesi

1) türkce -x.bundle.zip içindeki türkçe- x.bundle dosyasını  “/users(kullanıcılar)/(kullanıcı adınız)/Library(kitaplık)/Keyboard Layouts/” klasörüne kopyalayın

2) oturumu kapatıp açın

3) sistem tercihlerinden “Dil ve Metin” i seçin

Giriş kaynaklarından türkçe -x ve türkçe qwerty i seçin !!!! (!!!!önemli!!!! mutlaka türkçe q da seçili klavyelerden olsun)

Pencerenin alt kısmında bulunan Giriş menüsünü menü çubuğunda göster e tik koyun.

2

4) menü çubuğundan Dil ayarlarının bulunduğu kısımdan Türkçe -x i seçin

3

Not: Türkçe -x klavyesi root şifresi gereken islemlerde devre dışı kalıyor ve seçili olan klavyelerden birisi devreye giriyor.Eğer aynı anda 2 seçili klavyeniz yoksa otomatik olarak türkçe f e geçiyor ve can sıkıcı olabiliyor.

nedenini sormayın bilmiyorum ,güvenlik kaynaklıda olabilir uyum sorunuda olabilir bilmiyorum .

4

İlk dosya türkçe klavye dosyası , ikinci dosya klavye arayüzünün tuş dizilimini açıklayan pdf dökümanı.

Kullanılan uygulama Ukelele

Birilerinin işini görmesi dileğiyle…”

Yazıda geçen kurulum dosyasını indirmek için tıklayınız…

..::Reklam::..

17 thoughts on “İNGİLİZCE KLAVYEYİ TÜRKÇE YAPMAK

  1. Göksel Uçak Gönderi yazarı

   Bir sorun gözükmüyor. Ancak bazı antivirüsler ve tarayıcılar zip dosyaları güvenli değil diyerek indirmenizi engelleyebiliyor. Dosyanın url’sini https olarak değiştirdim. Bir daha denemenizi rica ediyorum.

   Cevap
  2. gokhan

   Tesekkurler. Yanlız chrome calişmiyor. Yani dosya inmiyor ama safaride indi

   Cevap
 1. Devrim

  Merhaba,

  Q klavyelerde Shift ve Z Tuşu arasında bulunan | sembolleri için bir tuş bulunmakta programcılık için oldukça gerekli bir tuş bu sorunu nasıl çözebiliriz.

  Cevap
  1. Göksel Uçak Gönderi yazarı

   Merhaba,

   US klavye düzenini yazıdaki yöntemle Türkçe yaptıysanız,

   < için shift+option+m harfinin bir sağ yanındaki tuş kombinasyonunu kullanın. > için shift+option+m harfinin iki sağ yanındaki tuş kombinasyonunu kullanın.

   | için shift+p harfinin üç sağ yanındaki tuş kombinasyonunu kullanın.

   Cevap
 2. Kenjo

  Merhabalar. Ben Amerikada kullandigim bilgisayarimi, Turkiyeye geleli kullanamiyorum, cunku turkce karakterlerde sorun yasiyorum. ben dediginiz sekilde yapmtim ama karakterler turkceye gecmedi, sebebi nedir? yardimci olabilirseniz cok sevinirim.

  Cevap
  1. Göksel Uçak Gönderi yazarı

   Merhaba,

   Yazıdaki gibi dosyayı yükleyip, sistem tercihlerinden Türkçe-X seçmeniz gerekiyor. Bu işlemleri yazıdaki gibi tam olarak yaptığınızdan emin olun.

   Cevap
 3. ibrahimin

  Göksel teşekkürler. İşe yaradı. Ancak hala çift tırnak işaretini (“ )bulamadım. Yardımcı olur musun?

  Cevap
  1. Göksel Uçak Gönderi yazarı

   İşinize yaramasına sevindim. ” işareti için shift+alt+enter/return tuşunun hemen solunda tuş dener misiniz?

   Cevap
 4. Gül

  Merhaba,

  Yarın Macbook pro siparişi vermeyi düşünüyordum ki şimdiye kadar klavye sorununu düşünmediğimi fark ettim. Şimdi bu işlem kesin çözüm müdür? Çevirmen olduğum için eğer bu işlem işe yaramazsa Macbook beni çok aşırı zorlayacak. Verdiğim paraya ve zamanıma yazık olacak. Lütfen işe yarıyor olsun. :///

  Cevap
  1. Göksel Uçak Gönderi yazarı

   Merhaba, ben de yurtdışından İngilizce klavye düzenine sahip Macbook Air sipariş vermiştim. Önce yazıda bahsettiğim yazılımla bir süre kullandım, ardından özel üretim Türkçe klavye koruyucu silikonla kullanmaya başladım. Ben memnunum.

   Cevap
 5. Akın

  Merhaba, iki sorum olacak size; bu yapıştırdığınız stickerı nerden temin edebiliriz ve tuşa basarken rahatsızlık veriyor mu? Macbook pro vs her model için herhangi bir değişiklik olur mu yoksa aynı tuş düzenine mi sahip?

  Cevap
  1. Göksel Uçak Gönderi yazarı

   Merhaba,

   Yazıdaki resimde gördüğünüz sticker ayrıca satılmıyor. Ancak KLAVYE KORUYUCU KILIF yazısındaki ürün işinizi görecektir. Bu bir yapıştırma ya da sticker değil, özel üretim silikon klavye koruyucudur. İstediğiniz zaman kolayca çıkarabilir ve tekrar takabilirsiniz, herhangi bir iz ya da yapışkanlık geride bırakmaz, tam tersi klavyenizi tozdan, kirden korur.

   Silikon kılıf, Apple dizüstü bilgiyaların klavye yapısı-düzeni model yılına ve ekran boyuna göre değişiklik gösterdiği için stoklu değil, siparişe göre özel üretiliyor. Eğer ilgileniyor iseniz, bilgisayarınızın model ve model yılını belirterek lütfen İLETİŞİM‘e geçin.

   Cevap
 6. İbrahim

  Aynı şeyi arapça klavye içinde uygularsak bir sorunla karşılaşır mıyız?
  Teşekkürler

  Cevap
  1. Göksel Uçak Gönderi yazarı

   Klavyeniz yazıdaki gibi kısa enter tuş dizimine sahipse, sorun yaşamazsınız. Klavyeniz için giriş kaynağı oluşturduğu için sorun yaşasanız bile Sistem Tercihleri’nden giriş kaynağı olarak Türkçe -X yanındaki işaretini kaldırırsınız olur biter.

   Cevap
 7. alper

  Teşekkürler. yalnız keyboard layoutsu bulma için biraz zorlandım. elma işareti yanında finder tercihlerden sabit disk macintosh hd içerisinden yaptım.

  Cevap
  1. Göksel Uçak Gönderi yazarı

   İşinize yaramasına sevindim.

   Cevap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir