CATALINA USB YÜKLEME DİSKİ OLUŞTURMA

By | 08/10/2019
macOS Catalina

macOS’un WWDC 2019’da tanıtılan yeni sürümü Catalina, ücretsiz olarak son kullanıcılara sunuldu. Bu yazıda temiz kurulum için Catalina USB yükleme diski nasıl oluşturulur onu anlatacağım.

macOS Catalina yüklenebilen Mac’ler şu şekilde:

 • MacBook (2015 ve üstü)
 • MacBook Air (2012 ve üstü)
 • MacBook Pro (2012 ve üstü)
 • Mac mini (2012 ve üstü)
 • iMac (2012 ve üstü)
 • iMac Pro (2017 ve üstü)
 • Mac Pro (2013 ve üstü)

macOS Catalina iki şekilde bilgisayarımıza yüklenebiliyor. İlk seçenek App Store üzerinden mevcut işletim sistemleri üzerinde yükseltme yoluna gidilmesi. İkinci seçenek ise temiz kurulum yapılması. Sıfırdan, temiz kurulum yolunu seçenler macOS Catalina için USB yükleme diski oluşturma işlemini yapmak zorundalar.

Catalina Yükseltme İşlemi

Mevcut belge ve dosyalarınıza hiçbir şey olmadan Catalina yükseltme yapmanız için App Store üzerinden Catalina’yı indirip ekrandaki adımları izlemeniz yeterli. Herhangi bir aksilik durumuna karşı yine de Time Machine ile yedek almanız faydalı olacaktır.

Ayrıca, yükseltme öncesi bir takım ön hazırlıklar için CleanMyMacX yazılımını öneririm. Bu yazılımla hem gereksiz yer kaplayan dosyalarınızı temizleyebilir hem de sisteme tek tıkla bakım yapabilirsiniz. Sorunsuz bir yükseltme süreci için sisteminizi hazırlamanız faydalı olacaktır.

CleanMyMacX İndirmek için tıklayın.

Catalina USB Yükleme Diski Oluşturma

macOS Catalina USB yükleme diski oluşturma işlemi iki yöntemle yapılabiliyor. Birinci yöntem Terminal kullanımını içeren biraz daha karışık bir yol iken, ikinci yöntem üçüncü parti bir yazılımla bu işi yapmamızı sağlıyor.

Her iki yöntemde de macOS Catalina’yı AppStore üzerinden bilgisayarınıza indirmiş olmanız (yükleme yapmadan yükleme ekranından çıkış yapın) ve en az 8 GB üyüklüğünde boş USB belleğinizi hazır bulundurmanız gerekiyor.

..::Reklam::..

BİRİNCİ YÖNTEM

Terminal
 1. USB belleğini bilgisayara takın. Unutmayın bu işlem sırasında USB belleğiniz biçimlendirilek silineceği için içinde önemli verileriniz olmamalı.
 2. USB belleğinizin ismini “Untitled” olarak değiştirin. Bu isim sonraki adımlarda geçecek Terminal komutlarında yer alıyor.
 3. Termal’i açın ve aşağıdaki komutu verin (yanlış komut vermemek için komutu olduğu gibi kopyalayıp yapıştırın):

sudo /Applications/Install\ macOS\ Catalina.app/Contents/Resources/createinstallmedia --volume /Volumes/Untitled

Komut sonrası eğer ekranda Yönetici Parolanızı soran bir satır belirirse, yönetici parolanızı girip enter’a basın. Belirtmekte fayda var, bu süreç USB belleğinizin yazma hızına bağlı olarak bir miktar zaman alacaktır.

Artık Termal’i kapatıp, temiz kuruluma başlayabilirsiniz.

İKİNCİ YÖNTEM

Catalina Installer

Bu yöntem, özellikle Terminal ve komutlarla uğraşmak istemeyenler için ideal bir yol.

Öncelikle MacDaddy tarafından ücretsiz sunulan Install Disk Creator isimli programı http://macdaddy.io/InstallDiskCreator.zip linkinden indiriyoruz.

Sonra USB diskimizi (ya da hangi medyayı kullanacaksak onu) bilgisayarımıza takıyoruz. (Tekrar hatırlatıyorum, içinde önemli verileriniz varsa yedekleyin, içindekiler silinecek)

Sonra Install Disk Creator’ı çalıştıyoruz. Programın arayüzü İngilizce. Anlatım İngilizce arayüz üzerinden yapılacaktır. 3 basit adımda işlemi gerçekleştireceğiz.

Aşağıda görülen karşımıza gelen ekranda:

 1. “Select the volume to become the installer” başlığının altından yüklemenin yapılacağı medyayı seçmemiz gerekiyor.
 2. “Select the OS X installer…”a tıklayarak macOS Catalina.app seçmemiz gerekiyor.
 3. “Create Installer”a tıklıyoruz.

Ardından karşınıza USB belleğin silineceğine dair uyarı ekranı gelecek. Bu ekranda “Erase Disk”e tıklayın.

Program yükleme medyasını oluşturmaya başlayacak ve “Create Installer” yazısının altındaki kısımdan bu süreci izleyebileceksiniz.

İşlem tamamlanınca aşağıdaki ekran karşınıza gelecek ve macOS Catalina USB yükleme diskimiz hazırlanmış olacak. Artık USB disk üzerinden yükleme için açılışta Option (Alt) tuşuna basılı tutup yükleme medyası olarak USB diskimizi seçmek yeterli!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir