DİSK KLONLAMA

By | 06/11/2016

disk-klonlama

SSD diske geçmek için, yedekleme amaçlı amaçlı ya da herhangi bir nedenle diskinizin kopyasını yapmak istiyorsanız ve MacOS işletim sistemi kullanıyorsanız birçok alternatifiniz var. Disk klonlama bunlardan biri.

Üstelik disk klonlama ile klonladığınız diskin birebir görüntüsüne sahip olduğunuz için herhangi bir sorun ya da disk değiştirme durumunda kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.

Disk klonlama, özellikle mekanik sabit disklerden (hdd), katı hal sürücülerine (ssd) geçiş sırasında ya da sabit diskimizi kapasitesini büyütme durumunda, sistemi sıfırdan kurma derdinden bizi kurtarıyor.

SuperDuper!

MacOS işletim sisteminde disk klonlama için birçok alternatif var. Time Machine, Disk İzlencesi, 3. parti yazılımlar vb. Ben bu yazıda ücretsiz ve kullanımı kolay bir programı anlatacağım: SuperDuper! 

disk-klonlama-superduper-header

Shirt Pocket tarafından kullanıma sunulan SuperDuper! yedekleme ve sabit diskin klonlanmasını ücretsiz olarak yapan bir program. Bugün itibariyle V2.9.1 sürümünde ve en son işletim sistemi olan MacOS Sierra uyumlu. Programı indirmek için tıklayın: SuperDuper! İndir

Temel yedekleme ve disk klonlama ötesinde, bu işlemleri bir zaman çizelgesi ile yapmak, zaman kazanmak için sadece değişen bölümleri klona dahil etmek gibi birçok ek özelliği kullanmak istiyorsanız SuperDuper! satın almalısınız. Satın almak isteyenler bu adresi ziyaret edebilirler: SuperDuper! Satın Al

Ancak sadece yedekleme ve disk klonlama için kullanacaksanız program tamamen ücretsiz!

 

Disk Klonlama

Gelelim disk klonlamayı nasıl yapacağımıza. Örnek senaryomuza göre Apple bilgisayarımda mekanik bir sabit disk var ve yeni bir SSD aldım. Artık SSD’yi ana diskim olarak kullanacağım ve eski mekanik diskimi ise USB harici kutu ile taşınabilir sabit disk olarak kullanacağım. Bu kapsamda eski mekanik diskimi, yeni SSD üzerine klonlayacağım.

Bu işlem için gerekenler şu şekilde:

 • Uygun ebatta USB disk kutusu
 • Klonlama için SuperDuper! yazılımı
 • Eski sabit diskimizi sökme ve yenisini takma bilgisi

1. Adım

İlk olarak, SuperDuper! indirip bilgisayarımıza kurmamız gerekiyor.

İndirmek için tıklayın: SuperDuper! İndir

2. Adım

İkinci olarak, USB disk kutumuza yeni sabit diskimi, örneğimizde SSD’yi monte ediyoruz ve USB port üzerinden bilgisayarımıza bağlıyoruz.

3. Adım

Bu adımda SuperDuper! kullanarak klonlama işlemini yapacağız.

SuperDuper! çalıştırıyoruz. Karşımıza aşağıdaki ekran gelecek.

disk-klonlama-superduper-main

Bu ekranda “Copy” yazan klonunu alacağımız diskimizi seçiyoruz. “to” yazan kısımda ise klonu hangi diske yapacağımızı seçiyoruz. “using” kısmında ise “Backup – all files” seçiyoruz. Ve son olarak “Copy Now” tıklıyoruz. Karşımıza ilerleme sürecini gösteren aşağıdaki ekran gelecek.

disk-klonlama-superduper-statusBu ekranda SuperDuper! tarafından yapılan 3 temel işlemi takip edebileceksiniz.

4. Adım

SuperDuper! aracılığıyla yaptığımız klonu eskisi sabit disk yerine takmadan önce, çalışır olduğunu test etmek iyi olacaktır. Bu adımda, klonu test edeceğiz.

Bunun için klon diskimizi USB disk kutusuyla bilgisayarımıza bağlıyoruz. Bilgisayarımızı yeniden başlatıyor ve başlangıç sesinden hemen sonra açılış diskini seçmemiz istenen ekran gelene kadar “alt option” tuşuna basılı tutuyoruz. Eski diskimiz ve klon diskimiz ekranda belirecek ve sistemi başlatmak için klon diskimizi seçeceğiz. Klon disk üzerinden açılış biraz zaman alacaktır. Klon diskimiz üzerinden sistemimiz başarılı bir şekilde açılıyor ve dosyalarımız yerli yerindeyse klonlama işlemi başarıyla gerçekleşmiş demektir.

5. Adım

Klon diskimiz testten başarıyla geçtikten sonra artık eski diskimizi söküp yeni diskimizi yerine monte edebiliriz. Diğer taraftan eski diskimizi USB disk kutusuna takarak istediğimiz şekilde kullanabiliriz.

 

4 thoughts on “DİSK KLONLAMA

 1. gokhan

  Yapılan işlem sonrası catalina başlangıçta yeni backup alınan disk görmüyor. Hata nerde olabilir

  Cevap
  1. Göksel Uçak Gönderi yazarı

   Doğru şekilde klonlama işlemi yaptıysanız, açılışta alt/option tuşuna basılı tutarak gelen ekran yaptığınız klon diski görürsünüz. Eğer görmüyorsanız birçok nedeni olabilir. İlk akla gelenler, klonlama işleminiz sorunludur, harici kutuyla bağlıyorsanız kutuda sorun olabilir, kullandığınız disk doğru biçimlendirilmemiş olabilir vs.

   Cevap
 2. Burak Kağızman

  Merhaba. Klonlama işlemi sonrası mevcut hdd mizde bulunan ve sonradan yüklediğimiz programlar. Örneğin photoshop vs. Hiçbir işleme gerek kalmadan ve yeniden kurulum gerçekleştirmeden kaldığımız yerden devam edebiliyormuyuz? Teşekkürler.

  Cevap
  1. Göksel Uçak Gönderi yazarı

   Merhaba, evet, klonlamada amaç bu zaten.

   Cevap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir