EL CAPITAN USB YÜKLEME DİSKİ OLUŞTURMA

By | 01/10/2015

Mac OS X son sürümü “El Capitan” dün yayınladı. AppStore üzerinden ücretsiz olarak indirilebilen ve boyutu 6 GB’ın biraz üstünde olan “El Capitan”ı indirdikten sonra tekrar indirmekle uğraşmak istemeyen ya da temiz kurulum yapmak isteyenler USB yükleme diski yapmak için kollarını sıvadılar.

İndirdiğimiz El Capitan’ı USB yükleme diski yapmak için Terminal ya da Disk İzlencesini kullanmak mümkün. Ancak bunlarla uğraşmak istemeyen kullanıcılar için, son birkaç OS X sürümünün yayınından beri, Diskmaker X isimli ücretsiz program biçilmiş bir kaftan.

LDM_Gem

El Capitan USB yükleme diski oluşturmak için ihtiyaç duyucaklarımız şu şekilde:

 1. Diskmaker X (Diskmaker X‘i  http://diskmakerx.com/?lang=en linkinden indiriyoruz.)
 2. 8 GB ya da daha fazla kapasiteye sahip USB disk. İçindeki verilerin sileneceğini hatırlamakta fayda görüyoruz.
 3. AppStore üzerinden indirdiğiniz Mac OS X El Capitan.

 

 

..::Reklam::..

Adım Adım USB Yükleme Diski Oluşturma

Öncelikle USB diskimizi bilgisayarımıza takıyoruz. (Tekrar hatırlatıyorum, içinde önemli verileriniz varsa yedekleyin, içindekiler silinecek)

Sonra Diskmaker X’i çalıştıyoruz. Programın arayüzü İngilizce ve Fransızca. Anlatım İngilizce arayüz üzerinden yapılacaktır.

İlk olarak karşımıza gelen ekranda, hangi OS X sürümünün yükleme diskini oluşturacağımız soruluyor. El Capitan’ı seçiyoruz.

İkinci ekranda, aşağıda görüldüğü gibi, ne çeşit bir disk kullanacağımızı soruluyor. En sondaki USB disk seçeneğini seçiyoruz. Bu ekranda, sadece seçilen diskin içeriğinin sileneceği bilgisi ve uyarısı da yer alıyor.

Screen-Shot-2014-10-10-at-2.04.09-PM

Aşağıdaki üçüncü ekranda, yükleme diskini oluşturmak için sonraki adımda yönetici haklarına ihtiyaç olduğu bunun için yönetici kullanıcı adı ve şifresini soracağı yazıyor. “Continue” tıklayarak devam ediyoruz.

Screen-Shot-2014-10-10-at-2.04.27-PM

Yönetici haklarını verdikten sonra, yükleme diski oluşturma sürecini gösteren ekran gelecek. İstenmesi durumunda Cmd+Q tuşlarına basarak bu ekranı kapatabilirsiniz.

Screen-Shot-2014-10-10-at-2.04.43-PMSüreç tamamlandığında, aşağıdaki ekran karşınıza gelecek ve USB yükleme diskimiz hazırlanmış olacak. Artık USB disk üzerinden yükleme için açılışta Option (Alt) tuşuna basılı tutup yükleme medyası olarak USB diskimizi seçmek yeterli!

Screen-Shot-2014-10-10-at-2.07.52-PM-980x324

50 thoughts on “EL CAPITAN USB YÜKLEME DİSKİ OLUŞTURMA

 1. Pingback: HIGH SIERRA USB YÜKLEME DİSKİ OLUŞTURMA - İzmir Apple

 2. eren

  Merhaba, macim başlangıç diskimi görmüyor. Ne denediysem seçmiyor ayarlardaki başlangıç diski bölümünde de gözükmüyor ne yapabilirim? Teşekkürler

  Cevap
  1. Göksel Uçak Gönderi yazarı

   Merhaba,

   Yazdıklarınızdan hareketle yanlış bir biçimlendirme yapmış olduğunuzu tahmin ediyorum. Sabit diskinizi biçim olarak “Mac OS Genişletilmiş (Günlüklü)”, düzen olarak da “GUID Bölüntü Haritası” olarak seçerek formatlarsanız sorununuz kalmayacaktır.

   Cevap
   1. eren

    yaptım hocam o açıdan hiçbir sıkıntı yok ancak malesef gözükmüyor:/ ofisteki diğer mac lerde de gözükmüyor.

    Cevap
    1. Göksel Uçak Gönderi yazarı

     Merhaba,

     Anlattıklarınızdan aldığım kısıtlı bilgiyle, görüp test etmeden net bir cevap vermek zor. Bu kısıtlı bilgiyle görüp test etme şansım olmadan, yazılımsal mı yoksa donanımsal mı bir sorun olduğunu söylemem mümkün görünmüyor.

     Diğer taraftan başka bir hdd ile deneme şansınız varsa bir de o şekilde deneyin bakalım.

     Cevap
 3. Murat

  Merhabalar 2 GB RAM Macbook Air 2012’im var Snow Leopard’tan El Capitan’a yükseltmeye çalışıyorum ama yükleme ekranında takılıp kalıyor, ram yetmiyor sanırım, kurulum için hangi os tavsiye edersiniz?

  Cevap
  1. Göksel Uçak Gönderi yazarı

   Merhaba,

   MacBook Air 2012 serisinde ram 2 GB değil 4 GB’dan başlıyor. Sanırım sizin ki 2011 model.

   Diğer taraftan her iki durumda da bilgisayarınız El Capitan’ın minimum sistem gereksinimlerini karşılıyor. Dolayısıyla yükleyebiliyor olmanız lazım.

   Benim önerim dosyalarınızı yedekleyip MacOS son sürümü olan Sierra ile temiz yükleme yapmanız. USB yükleme diskini nasıl oluşturacağınızı bu yazıdan öğrenebilirsiniz.

   Cevap
 4. Halil

  Göksel Uçak MacBook Prof. kolay gelsin;
  2009 Model MacBookPro cihazımı internetten öğrendiğim şekilde formatladım. Yeniden kurulum için geldiğim son kısım Apple ID mi kabul etmiyor ve “Bu öğe geçici olarak mevcut değil.” hatası veriyor.

  Diğer dizüstüm DELL de windowsta EL Capitan kurulumu için USB hazırlayabilir miyim ? Yardımcı olursanız sevinirim, zira cihazın ilk sahibine ulaşmam mümkün değil !

  Cevap
  1. Göksel Uçak Gönderi yazarı

   Merhaba,

   Ben hiç denemedim ancak Windows bilgisayar üzerinden de USB diski oluşturulabiliyormuş. Bunun için doğru ve sağlam dmg dosyasını indirmeniz, ücretli 3. parti bir yazılım kullanmanız gerekiyor.

   Diğer taraftan, bunlarla uğraşmak istemiyor ve USB kurulum diskini bizden temin etmek istiyorsanız İLETİŞİM sayfasından temas kurabilirsiniz.

   Cevap
   1. zafer

    kardeş bana yardımcı olurmusun bu kurulum usb icin nasıl temin edecegiz sizden

    Cevap
    1. Göksel Uçak Gönderi yazarı

     Merhaba,

     Konuyla ilgili olarak e-posta adresinize cevap yazdım.

     Cevap
 5. atahan

  Merhaba, ikinci el aldığım 2009 macbook pro ya format attım. (El Capitan yüklüydü) formattan sonra işletim sistemini kleyemiyorum. “Bu öğre geçici olarak mevcut değil.” hatası alıyorum. Bahsettiğiniz yöntemle sorunumu çözebilir miyim? Yada ne önerirsiniz?

  Cevap
  1. atahan

   Diskmaker ile yapmaya çalışıyorum fakat El Capitan sürümünüz eksik olabilir hatası alıyorum. İnternetten indirdiğim elcapitan.dmg dosyasında mı sorun olduğu anlamına geliyor? İlla apple üzerinden mi indirmemiz gerekiyor ?

   Cevap
  2. Göksel Uçak Gönderi yazarı

   Merhaba, “Bu öğe geçici olarak mevcut değil.” hatasını almanızın nedeni cihazınızla bağlantılı Apple ID’nizin uyumsuz olması. Dolayısıyla cihazınızla bağlantılı Apple ID’yi kullanmanız lazım.

   Diğer taraftan, öncelikle internetten indirdiğiniz dmg dosyası sağlam ve doğru bir kaynaktan mı onu kontrol edin. Sağlam ve güvenilir ise, bu dmg dosyasıyla doğrudan usb yükleme diski oluşturamazsınız. Appstore üzerinden indirdiğiniz app olduğu için kullandığınız yazılım uygulamalar klasörü içinde onu arıyor. DMG dosyası ise daha farklı bir yapıda.

   Cevap
   1. atahan

    Cİhaza bağlı apple id den kastınız tam olarak nedir? Cihazın ilk sahibi mi? Yoksa benden önce kullanan kişinin mi?

    Cevap
    1. Göksel Uçak Gönderi yazarı

     Formatlamadan önce üzerinde hangi Apple ID var ise o. Ancak bu ID’yi aramak yerine USB yükleme diski oluşturarak formatlamanız daha kestirme bir çözüm olur.

     Cevap
     1. vedat

      ben öyle yapıyorum fakat kurulum başladığında app store bağlanmaya çalışıyor ve sonunda yine u hatayı verip işlemi urduruyor.

     2. Göksel Uçak Gönderi yazarı

      USB kurulum diski oluşturdunuz ve USB diskten kurarken de mi aynı hatayı veriyor? Siz temiz yükleme yapmak için app store bağlanıp indirme yolunu seçiyorsunuz ve hata alıyorsunuz.

      USB kurulum diski oluşturup açılışta onu seçip kurulum yapın. Hatayı almayacaksınız. Çünkü bütün dosyalar diskin içinde yer alıyor olacak.

      Eğer daha detaylı destek almak, USB kurulum diskini temin etmek isterseniz İLETİŞİM sayfasından temas kurabilirsiniz.

 6. Pingback: SIERRA USB YÜKLEME DİSKİ OLUŞTURMA - by Göksel Uçak

 7. arslan uzun

  Merhaba,
  2011 macbook pro ‘ya el capitan sürümü yükledim.Ara güncellemeler ( lion, mavericks, yosemite gibi ) hiç yüklenilmemiş. Ancak yükleme yapıldıktan sonra ,bilgisayar açılırken elma logosunun altında yükleme çizgisi oluşuyor ve macbook ‘un açılışı 1-2 dk.yı bulunuyor.El capitanı sildm tekrar yükledim. Diski onar seceğini de kullandım.Ancak hala aynı problem devam ediyor.Nedeni ne olabilir.?

  Teşekkürler

  Cevap
  1. Göksel Uçak Gönderi yazarı

   Merhaba,

   Yazdığınız kısıtlı bilgiyle, görüp test etmeden cevap vermek zor.

   Öncelikle El Capitan’ı diskinizi uygun şekilde biçimlendirip sıfırdan kurulum yapmanıza rağmen sorun devam ediyorsa donanımsal bir sorun olduğunu varsayıyorum. 2011 Macbook Pro bilgisayarınızın özelliklerini bilmiyorum ancak eski Mac bilgisayarlarda 4 gb ram ile benzer yavaş açılma sorunlarının olduğundan bahsediliyor. Ram yükseltmeyi deneyebilirsiniz. Ya da yakınlarda ram yükseltmesi yaptıysanız sorun oradan olabilir. Diğer taraftan, sabit diskinizi de test etmenizde fayda var.

   Ancak, görme ve test şansım olmadan, söylediklerim tamamen varsayımdan ibaret.

   Cevap
 8. İbrahim Karamehmetoğlu

  Yükleme ekranından nasıl çıkıyoruz. Yalnızca sürdür seçeneği var şu an ekranda.

  Cevap
  1. Göksel Uçak Gönderi yazarı

   Klavyenizden cmd+Q tuşlarına basarak çıkış yapabilirsiniz.

   Cevap
 9. timucin

  sanırım bende yanlış bişeyler yapdım ve harddisk kilitli diyor. yardımcı olursan sevinirim

  Cevap
  1. Göksel Uçak Gönderi yazarı

   Merhaba,

   Sorununuzu net olarak anlayamamakla birlikte, büyük ihtimal harddiskinize format atmanız gerekecek. Yedeklerinizi alıp, Mac OS X Genişletilmiş (Günlüklü) olarak formatlayın ve tekrar deneyin.

   Cevap
 10. faruk

  slm ben EL CAPITAN USB yapmayı deniyorum ama sizin dediğiniz Appstore’dan indirdiğiniz El Capitan macbook pro da göremiyorum budun dosyalara bakidim ama bulamadım EL CAPITANAN nasil masa ustun indirebilirim lutfen yardimci olun . macbook pro sistemi el capitan olarak günceledim s

  Cevap
  1. Göksel Uçak Gönderi yazarı

   Merhaba, bir önceki mesajınıza da cevap yazdım ama görmediniz herhalde.

   Yükseltme yaptıysanız el capitan’ın kurulum dosyaları silinmiştir.

   USB diski oluşturmak için El Capitan’ı Appstore’dan tekrar indirmeniz ama kurulum yapmadan, kurulum ekranından çıkmanız lazım. Bu durumda “Uygulamalar” klasörü altında El Capitan’ı göreceksiniz.

   Cevap
 11. faruk

  slm ben EL CAPITAN USB yapmayı deniyorum ama sizin dediğiniz Appstore’dan indirdiğiniz El Capitan macbook pro da göremiyorum budun dosyalara bakidim ama bulamadım EL CAPITANAN nasil masa ustun indirebilirim lutfen yardimci olun . macbook pro sistemi el capitan olarak günceledim

  Cevap
  1. Göksel Uçak Gönderi yazarı

   Merhaba, yükseltme yaptıysanız el capitan’ın kurulum dosyaları silinmiştir.

   USB diski oluşturmak için Appstore’dan tekrar indirmeniz ama kurulum yapmadan, kurulum ekranından çıkmanız lazım. Bu durumda “Uygulamalar” klasörü altında El Capitan’ı göreceksiniz.

   Cevap
 12. mehmet gençer

  şuan oldu diski sildi şimdi kurulumu kopyalıyor.inşallah çalışır bu sefer.çok teşekkür ederim.diski oluşturunca deneyip sonuçtan haberdar ederim.epey vaktinizi aldım hakkınızı helal edin.

  Cevap
 13. mehmet gençer

  uygulamaların içinde şimdi kontrol ettim.yükleme yapılacak belleği değiştirdim ve dediğiniz komutu yazdım.şifre isteyen ekran geldi nasıl yazacağım şifreyi bu kısma onu bilmiyorum

  Cevap
  1. Göksel Uçak Gönderi yazarı

   Daha önce söylediğim gibi Yönetici Şifrenizi gireceksiniz. Sonra enter’a basacaksınız.

   Şifrenizin yazdığınız yerde şifre yazdığınızı anlayamazsınız. Yani imleç ilerlemez, ondan şifrenizi girmiyor sanabilirsiniz. Siz şifrenizi yazın ve enter’a basın.

   Cevap
   1. mehmet gençer

    şifreyi yazdım şu uyarı uyarı çıktı
    sudo: /Applications/Install: command not found
    verdiğini sudo komutunu tekrar girdim şifre isteyen uyarı tekrar gelsin belki şifreyi yanlış yazmışımdır diye .fakat sudo komutunu her yazdığımda yine bu uyarı geliyor ve şifre uyarısı çıkmıyor.

    Cevap
    1. Göksel Uçak Gönderi yazarı

     Kodu yanlış giriyor olabilirsiniz. Aşağıdaki kodu kopyalayıp yapıştırıp dener misiniz?

     sudo /Applications/Install\ OS\ X\ El\ Capitan.app/Contents/Resources/createinstallmedia --volume /Volumes/ElCapInstaller --applicationpath /Applications/Install\ OS\ X\ El\ Capitan.app --nointeraction

     Cevap
     1. mehmet gençer

      kopyalayıp yapıştırdım ye yönetici parolamıda 4 karakterden ve sadece sayılardan oluşan basit bir şifre olarak ayarladım.sanırım şifreyi kabul etti fakat bu seferde şu hatayı verdi
      /Volumes/ElCapInstaller is not a valid volume mount point

     2. Göksel Uçak Gönderi yazarı

      USB Sürücünüz Untitled isimli olduğu için hata veriyor. Aşağıdakini deneyin.

      sudo /Applications/Install\ OS\ X\ El\ Capitan.app/Contents/Resources/createinstallmedia --volume /Volumes/Untitled --applicationpath /Applications/Install\ OS\ X\ El\ Capitan.app --nointeraction

     3. mehmet gençer

      sizin dediğiniz ismi verdim fornatlarken yanlış mı olmuş? gönderdiğiniz komuttada şu uyarı geldi
      sudo: /Applications/Install: command not found

 14. Mehmet gençer

  S.a.dediğiniz programla yükleme Disk’ini oluşturmaya çalıştığımda uzun süre aynı şekilde dosyalar kopyalanıyor kısmında kaldı ve işlem sonlanmadı. Kapatmak zorunda kaldım 1 saat kadar bekledikten command +Q yoluyla uyarı ekranını kapattım. Disk oluştu dedi fakat sıfırdan ssd ye kurmak istedğim Zaman açılışta oluşturduğum Disk’i görmüyor. Açılışta alta basılı tutarak denedim yine olmadı. Bir dosya işareti ve üstünde soru işareti şeklinde bir uyarı çıkıyor ve ekranda yanım sönüyor. Yardımcı olursanız sevinirim bu konularda acemiyim .

  Cevap
  1. Göksel Uçak Gönderi yazarı

   A.s.8 GB ve üstü USB bellek, disk maker x programı ve indirilmiş El Capitan varsa, USB kurulum diskini yapıyor olması lazım.

   Açılışta dosya ikonu içinde soru işareti, bilgisayarınızın işletim sistemini bulamadığını gösteriyor.

   İki seçenek size önereceğim.

   Birincisi, eğer önceki içinde sağlam işletim sisteminin olduğu diskiniz duruyorsa onu tekrar bilgisayarınıza takıp disk maker x programı ile sağlam bir usb yükleme diski oluşturmanız.

   İkincisi ise, bu önceki içinde sağlam işletim sisteminin olduğu diskinizin de olmadığını varsayıyorum, internet bağlantısıyla işletim sistemini yüklemek. Bunun için:

   Öncelikle internet bağlantın olması gerekiyor. (İşletim sistemini indireceğin için kota sorunu olmaması ve yüksek hızlı olması iyi olur)

   Bilgisayarı kapatıp açıyorsun. Bilgisayar başlar başlamaz, Mac OS X Utilities (OS X İzlenceleri) ekranı çıkıncaya kadar, “Command” ve “R” tuşlarına birlikte basıyorsun.

   Açılan ekrandan “Disk Utility” (Disk İzlencesi) seçip “Continue” (Devam) tıkla.

   Sol kısımdan SSD diskini seçip, “Erase” (Sil) tıkla.

   Açılın format menüsünden, “Mac OS Extended” (Mac OS Genişletilmiş) seç, SSD diskine bir isim ver ve “Erase” (Sil) tıkla.

   Diskin silindikten sonar, Disk Utility > Quit Disk Utility (Disk İzlencesi>Disk İzlencesinden Çık) tıkla ve çık.

   “Reinstall OS X” (OS X Yeniden Yükle) tıklayıp “Continue” (Devam) de ve gelen talimatlara göre kuruluma devam et.

   Bu yöntemler işine yaramıyorsa, ayrıca destek alman için bizimle iletişime geçebilirsin.

   Cevap
   1. Mehmet gençer

    Öncelikle ilginiz için teşekkür ederim.işletim sisteminin kurulu olduğu eski Disk’i silmemiştim ve önerdiğiniz birinci yolu kullanarak tam 4 adet kurulum Disk i oluşturdum:) 2 tanesi usb bellek 2 tanesi de hafıza kartı olmak üzere acaba belleklerde mi sorun var diye.2si 8 2si16gb bu belleklerin.ayrıca ssd yi söküp eski harddiski taktım.bu kurulum Disk’lerini açılışta görecek mi diye fakat yine görmedi.mac ,win ve kurtarma Disk’i şeklinde 3 bölüm var açılışta oluşturduğum kurulum Disk’i yine görünmüyor.öncelikle çevremde mac kullanan birisini bulabilirsem oluşturduğum Disk’lerin çalışıp çalışmadığını kontrol edeceğim.şimdi söylediğiniz 2. Yolu deneyeyim hemen.kota sorunum yok fakat İnternet hızım düşük inşallah sıkıntı çıkmaz.çok teşekkür ederim yardımlarınız için.

    Cevap
   2. Mehmet gençer

    İkinci yolu denemek için ssd yi taktım ve MacBook’u açarken command +r tuşuna basılı tuttum fakat disk izlensesi ekranı çıkmadı .ilk yazdığım mesajda bahsettiğim üzerinde soru işareti olan dosya ikonu çıktı.

    Cevap
    1. Göksel Uçak Gönderi yazarı

     Bilgisayarın hangi sürüm? Macbook Pro, Air vs. Bir de model yılı nedir?

     Cevap
     1. Mehmet gençer

      2008 model MacBook aliminyum kasa

     2. Göksel Uçak Gönderi yazarı

      Bilgisayarınızın modeli eski olduğu için Command + R (Internet Recovery) desteklemiyor. Ondan, bu yöntem işe yaramayacaktır.

     3. Mehmet gençer

      Ben bu dismarker x programının 4. Sürümünü kullanarak yükleme Disk’i oluşturmuştum Yosemite için ve bundan kingston marka ssd ye sorunsuz bir şekilde sıfırdan kurulum yapmıştım. Şuan diskmarker x 5. Sürümünü kullanıyorum ve ssd Samsung ego 850 120 gb.ssd nin uyumsuz olması veya diskmarker xprogramının yeni sürüm olmasıyla ilgili bir sıkıntı olabilir mi?

     4. Göksel Uçak Gönderi yazarı

      Yazılımın 5 sürümü olması sorun olmayacaktır. Ancak SSD’nin sisteminizle uyumlu olup olmadığı konusunda birşey söyleyemem.

      USB yükleme diski oluştururken Diskmaker X programı yerine, bir de aşağıdaki yöntemi deneyin.

      Disk izlencesini açın ve USB belleğinizi Mac OS X Günlüklü, genişletilmiş olarak formatlayın. İsmini de “Untitled” yapın.

      Appstore’dan indirdiğiniz El Capitan’ın Uygulamalar klasörünüzde olduğundan emin olun.

      Sonra Terminal’i açın. (Uygulamalar içinde görebilirsiniz.) Ve aşağıdaki komutu kopyalayıp yapıştırın ve enter’a basın.

      sudo /Applications/Install\ OS\ X\ El\ Capitan.app/Contents/Resources/createinstallmedia –volume /Volumes/Untitled –applicationpath /Applications/Install\ OS\ X\ El\ Capitan.app –nointeraction

      Komut verdikten sonra kopyalama işlemi 20-30 dk. arası sürecek ve tamamlanınca USB yükleme diskiniz hazır olacaktır.

     5. mehmet gençer

      tekrar merhaba.dediğiniz işlemi yaptım.komutu yapıştırıp enter e bastığımda aynen şunlar geliyor.sanırım bir şifre istiyor.

      Last login: Sat Nov 21 16:49:21 on ttys000
      mehmet-MacBook:~ mehmetgencer$ sudo /Applications/Install OS X El Capitan.app/Contents/Resources/createinstallmedia –volume /Volumes/Untitled –applicationpath /Applications/Install OS X El Capitan.app –nointeraction

      WARNING: Improper use of the sudo command could lead to data loss
      or the deletion of important system files. Please double-check your
      typing when using sudo. Type “man sudo” for more information.

      To proceed, enter your password, or type Ctrl-C to abort.

      Password:

     6. Göksel Uçak Gönderi yazarı

      Evet, Yönetici şifrenizi yazmanızı istiyor.

      Sudo komutunun yanlış kullanımının bir takım sorunları doğurabileceğini söylüyor. Devam etmek için Yönetici Şifrenizi girmelisiniz.

     7. mehmet gençer

      yönetici şifremi yazmayı denedim terminale yazamadım.notlara yazıp oradan kopyalayıp yapıştırayım dedim o da olmadı.şimdi sizin söylediğiniz komutu tekrar yazdım fakat bu sefer şifre isteyen uyarı değilde şu şekilde bir uyarı geliyor

      Last login: Sat Nov 21 17:06:51 on ttys000
      mehmet-MacBook:~ mehmetgencer$ sudo /Applications/Install OS X El Capitan.app/Contents/Resources/createinstallmedia –volume /Volumes/Untitled –applicationpath /Applications/Install OS X El Capitan.app –nointeraction
      sudo: /Applications/Install: command not found
      mehmet-MacBook:~ mehmetgencer$

     8. Göksel Uçak Gönderi yazarı

      Appstore’dan indirdiğiniz El Capitan’ın Uygulamalar klasörünüzde olduğundan emin olun. Sizin ki orada değil sanırım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir