iPHONE iPAD YEDEKLERİNİ SİLME

By | 20/01/2021

iPhone ve iPad kullanım alanı genişledikçe hayatlarımızdaki yeri de artıyor ve içindeki veriler giderek daha önemli hale geliyor. Bu durumda belirli aralarla bu cihazlarımızın yedeklerini almak hayati oluyor. Peki daha önceden aldığımız ve artık gereksiz olan, Mac bilgisayarımızda fazladan yer tutan iPhone iPad yedeklerini silme işlemi nasıl yapılır? Bu yazıda anlatıyorum.

Öncelikle iPhone ve iPad cihazlarımızın iki şekilde yedeğini almak mümkün. Bunlardan biri Apple hizmeti olan iCloud diğeri ise bilgisayarımızın sabit diski üzerine. Bu yazıda Mac bilgisayarımız üzerine aldığımız iPhone iPad yedeklerinin nasıl silinebileceğini anlatacağım.

Mac Bilgisayar Üzerinde iPhone iPad Yedeklerini Silme

Mac bilgisayarların büyük bir çoğunluğu hızlı erişimi mümkün kılan SSD disk kullanıyorlar. Ancak yüksek kapasiteli SSD fiyatları yüksek olduğundan çoğunlukla daha düşük kapasiteli SSD’li Mac bilgisayarlar satın alınıyor. Dolayısıyla iPhone iPad yedekleri gibi büyük alan kaplayan dosyaların silinmesi SSD diskler üzerinde önemli bir boş alan sağlayabiliyor.

Mac bilgisayar üzerinde iPhone iPad yedekleriniz varsa bunlara çeşitli şekillerde ulaşmak ve silmek mümkün. Ancak ben en zahmetsiz olan yöntemi paylaşacağım.

Son birkaç sürümdür macOS işletim sisteminde Depolama alanını yönetmek için özellik mevcut. Bu özelliği kullanarak iPhone iPad yedeklerini silme işlemi için aşağıdaki adımları izlememiz gerekiyor.

İlk olarak sol üst köşedeki Apple logosuna ardından “Bu Mac Hakkında” tıklıyoruz.

Karşımıza gelen ekranda “Depolama” sekmesine ardından “Yönet” tıklıyoruz.

Artık depolama alanınımızın içindeki dosyalara dair bilgileri göreceğimiz ekranı görebiliyoruz. Burada mevcut dosyaları dizinlemesi için sabit diskinizin okuma hızına göre bir süre beklemek gerekebilir. Dizinleme işlemi tamamlanınca aşağıdaki gibi bir ekranla karşılacaksınız.

Burada soldaki kısımdan “iOS Dosyaları” bölümüne tıklayın. Karşınıza varsa yedekleriniz ve indirilen iPhone iPad güncellemeleri çıkacak. Buradan gereksiz olan yedeklerinizi, güncellemelerinizi üzerine tıklayıp ardından sağ alttaki “Sil” basarak silebilirsiniz.

Buradan gereksiz olan yedeklerinizi, güncellemelerinizi üzerine tıklayıp ardından sağ alttaki “Sil” basarak silebilirsiniz.

Silme onay ekranında da “Sil” tıklayarak silme işlemini tamamlayabilirsiniz.

Silinecek yedeğin ve güncellemenin boyutuna göre bu işlem süre alabileceğinden makul bir süre beklemeniz gerekebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir