iPHONE’DA KOORDİNAT BULMA

By | 16/07/2017

Günümüzde mobil cihazların birçoğunda dahili GPS sistemi mevcut. Bu sayede cihazlar bulunduğumuz yeri tespit edebiliyorlar. Birçok telefonda olduğu gibi iPhone’da da bulunduğunuz yerin koordinat bilgilerine ulaşmak mümkün.

iPhone’da koordinat bulma için ücretli ve ücretsiz uygulamalar kullanılabilir. Ancak iOS üzerinde yüklü olarak gelen “Pusula” uygulaması iPhone’da koordinat bulma konusunda yeterli.

iPhone’da bulunduğumuz yerine koordinatını bulmak için öncelikle pusula uygulamasını başlatıyoruz. (Uygulama başlayınca eğer ihtiyaç duyuyorsa kalibrasyon yapmanızı isteyebilir. Bu durumda öncelikle ekranınızdaki talimatları izleyerek pusulanın kalibrasyonunu yapmalısınız.)

Uygulama açılınca karşınıza aşağıdaki gibi bir ekran gelecektir. Bu ekranda bulunduğunuz yerin isminin yanı sıra koordinat bilgilerini ve yön bilgilerini görebilmektesiniz.

 

Koordinat bilgilerini paylaşmak için koordinat bilgisinin üzerine uzun süre basıp açılır ekrandan kopyalaya dokunun. Böylece istediğiniz yere koordinat bilgilerinizi yapıştırarak paylaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir