KİŞİLERİ DIŞARI AKTARMA

By | 02/09/2015

Kişiler, bilgisayarımızdaki en önemli verilerin arasında yer alıyor. Eğer siz de buna katılıyor ve kişilerinizin yedeğini almak ya da dışarı aktarmak istiyorsanız, Mac OS X işletim sistemindeki “Kişiler” uygulaması ile bu işlem oldukça basit. Anlatılacak yöntemle kişilerinizin tamamını, bir tanesini ya da birkaçını dışarı aktarmanız mümkün.

İlk adım olarak kişiler bilgilerinin içinde yer aldığı “Kişiler” uygulamasını açmamız gerekiyor.

contacts-iconİkinci adımda, açılan kişi listesinden kimleri dışarı aktaracağımızı seçmemiz gerekiyor. Burada 3 alternatif söz konusu. İlki, eğer hepsini dışarı aktaracaksak, Command+A (ya da üst menüden Düzenle ve “Hepsini Seç”) tuşlarına basmamız gerekiyor. İkincisi, eğer bir tanesini dışarı aktaracaksak, faremiz yardımıyla o kişinin üzerine tıklamamız gerekiyor. Ve üçüncüsü, eğer bazılarını dışarı aktaracaksak, klavyedeki Command tuşuna basılı tutarak istediğimiz kişileri fare yardımıyla tıklayarak seçmemiz gerekiyor.

Üçüncü adımda, dışarı aktaracaklarımızı seçtikten sonra, üst menüden sırasıyla Dosya(File) –> Dışarı Aktar (Export) –> vCard (Export vCard) tıklıyoruz. Ardından dosya adını yazıp seçtiklerimizi nereye aktaracağımızı seçebileceğimiz pencere ekrana gelecek. Bu bilgileri de yazdıktan sonra Kaydet tıklıyoruz ve dışarı aktarımımız aşağıdaki ikonla nereye kaydetmeyi seçtiysek orada belirecektir.

exported-contacts-vcf-file-mac

ipucuBu arada küçük bir ipucu, eğer kişilerinizi başka bir cihaza taşımak ya da kişilerinizin birebir kopyasının diğer cihazlarınızda (bilgisayar, akıllı telefon vb.) olmasını istiyorsanız, eğer cihazınız vCard ile aktarımı destekliyorsa, bütün kişilerinizi vCard olarak dışarı aktarıp, diğer cihaza aktararak (e-posta atarak ya da kopyalarak) kişilerinizin birebir kopyasına sahip olabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir