MAIL DROP

By | 05/02/2016

mail drop

Büyük ebatlı bir dosyayı e-posta ile göndermek hep bir sorun olmuştur. Sıkıştırmak, başka bir yere yükleyip sadece linkini e-posta ile paylaşmak ilk akla gelen çözümler. Apple da bu konuda bir çözüm getirmiş durumda: Mail Drop. Mail Drop, hem iOS hem de OS X üzerinde çalışıyor. Mail Drop video, sunu ve görüntüler gibi büyük dosyaları iCloud üzerinden göndermenizi sağlayan bir çözüm. Özetle, belli bir boyutun üzerindeki dosya iCloud alanına yükleniyor ve büyük ebatlı bu dosyayı e-posta mesajının içinde link olarak karşı tarafa göndermemize olanak sağlıyor. Bunu 3. parti başka sitelere yükleyerek de yapabiliriz ancak Apple Mail Drop ile bu işi tık tıklamayla kolaylaştırmış durumda.

Diğer taraftan, bu çözümün bir takım sınırları da var. Bu sınırların ne olduğuna dair bilgiye https://support.apple.com/tr-tr/HT203093 linkinden ulaşabilirsiniz.

iOS ya da OS X üzerinden Mail uygulaması aracılığıyla gönderilecek bir e-posta mesajında eğer büyük boyutlu bir ek varsa, Mail Drop uyarı – bilgilendirme penceresi geliyor. Bu pencerede Mail Drop ile gönderilecek ekin boyutunun en fazla 5 gb olabileceği ve üretilen linkin 30 gün boyunca kullanılabilir olacağı yazıyor.

Bu pencereden söz konusu eki, Mail Drop ile gönderme ya da normal ek olarak gönderme seçeneklerinden birini seçmemiz gerekiyor. Mail Drop ile gönder seçilince, ek iCloud’a yükleniyor ve linki e-posta mesajına yerleşiyor. Karşı taraf kolayca bu linkten bu eki indiriyor.

Eğer normal ek olarak göndermeyi seçersek de, ekin büyük boyutlu olması sebebiyle, ya kendi ya da karşı tarafın e-posta hizmet sağlayıcısı tarafından mesajımız büyük ihtimal gönderilemeyecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir