MAMP İLE WORDPRESS

By | 02/04/2015

mamp_wp

Kendinize bir web sitesi kurmak istiyorsunuz ama herhangi bir hosting almadan, önce web sitesini kendi bilgisayarınızda Mac OS işletim sistemi üzerinde test etmek ve geliştirmek istiyorsanız, MAMP işinize yarayacak bir çözüm olarak karşımıza çıkıyor.

mamp 2

MAMP (ücretsiz), MAMP Pro (ücretli) olmak üzere iki versiyona sahip. Ücretsiz çözüm MAMP, kişisel webserver olarak yeterliyken,  daha profesyonel boyuttaki işler için MAMP Pro ile yola devam etmek daha doğru olacaktır. Yazıda ücretsiz çözüm olan MAMP üzerinden devam edeceğiz.

Öncelikle MAMP’ın son sürümünü resmi internet sitesi üzerinden indireceğiz. Bunun için http://www.mamp.info/en/ sitesine ziyaret etmemiz gerekiyor. İndirdikten sonra kurulum işlemini yapıyoruz.

Bir diğer indirmemiz gereken WordPress kurulum dosyası. Türkçe kurulum dosyasını https://tr.wordpress.org/ linkinden indirebiliyoruz. İndirdiğimiz WordPress dosyalarını, “Uygulamalar”ımız içindeki “MAMP” klasörü içindeki “htdocs” içine kopyalıyoruz.

Şimdi, MAMP’ı “Uygulamalar” içinden çalıştırıyoruz. Ekrana gelen ekrandan “Start Servers”a tıklıyoruz.  Ardından bir başlangıç sayfayı açılması gerekiyor. Ancak açılmazsa, aynı ekrandan “Open Start Page” tıklıyoruz.

en_mamp-start

Başlangıç Sayfasında “phpMyAdmin” sekmesine ve ardından “Databases” tıklıyoruz.  Aşağıdaki gibi bir ekran gelecek. Oradan da yeni database oluşturmak için MySQL localhost altındaki “Create new database” kısmına bir veritabanı ismi yazıp (wordpress vb.) “Create” tıklıyoruz. Böylece veritabanını oluşturmuş oluyoruz.

fig_01

Şimdi internet tarayıcımızın adres satırına “localhost:8888” yazıp WordPress kurulumuna başlıyoruz.

Anlatım karışık geldiyse, aşağıdaki alıntı videodan faydalanabilirsiniz. (İngilizce)

 

 

9 thoughts on “MAMP İLE WORDPRESS

 1. aysun

  Merhabalar, öncelikle anlatımınız için teşekkürler. kurulumu gerçekleştirdim fakat satın aldıgım alan adını sayfama yonlendiremiyorum. ayrıca siteyi online olarak nasıl görünür yapabilirim. teşekkürler

  Cevap
  1. Göksel Uçak Gönderi yazarı

   Merhaba,

   Local host üzerine kurulum yaptığınız için site sizin bilgisayarınızda duruyor. Dolayısıyla siteniz online değil offline.

   Sitenin online olarak gözükmesi için alan adının yanısıra hosting (barındırma) almanız, local host üzerindeki sitenizi buraya taşımanız ve alan adınızı buraya yönlendirmeniz gerekiyor.

   Cevap
   1. aysun

    Hosting de satın aldım, alan adı ve hosting aldığım yer ile görüşme sağlayıp aradaki bağlantıyı kurmam mı gerekiyor, yoksa kendim manuel olarak taşıma işlemini yapabilir miyim?

    ilginiz için çok teşekkürler,

    Cevap
    1. Göksel Uçak Gönderi yazarı

     Taşıma işlemi için WORDPRESS SİTE TAŞIMA yazımdan faydalanabilirsiniz.
     Domain ile hosting farklı yerlerden satın aldıysanız, domain aldığınız yere hosting dns’lerini girmeniz gerekiyor. Nasıl yapılacağını bilmiyorsanız, hosting ya da domain aldığınız yerden yardım alabilirsiniz.

     Cevap
     1. aysun

      Teşekkürler, alan adını ve hostingi aynı yerden aldım. Ancak bahsettiğiniz makale ile problemimi çözemedim malesef. Mamp ile wordpresı kurdum, daha önce wordpress te hazırladıgım ve dısa aktardıgım sitemi de local host ta bulunan wordpress te içe aktardım. Bundan sonrası ile ilgili nereden destek almam gerektiği konusunda net bir bilgiye ulaşamadım.

     2. aysun

      alan adı sağlayıcımla görüştüm, sorun çözüldü. teşekkürler.

     3. Göksel Uçak Gönderi yazarı

      Sorununuzun çözülmesine sevindim. Ben teşekkür ederim.

 2. Canpolat

  Sunumunuz için çok teşekkür ederim, sayenizde çok kolay bir şekilde kurulumu gerçekleştirdim.

  Cevap
  1. Göksel Uçak Gönderi yazarı

   İşinize yaramasına sevindim.

   Cevap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir