SIERRA USB YÜKLEME DİSKİ OLUŞTURMA

By | 20/09/2016

macOS-Sierra-Header

macOS Sierra, Beta sürecinin ardından son kullanıcıların hizmetine sunuldu. macOS Sierra’ya geçmek isteyen kullanıcılar ya mevcut işletim sistemleri üzerinde yükseltme yoluna gidecekler ya da sıfırdan, temiz kurulum yolunu seçecekler. Sıfırdan, temiz kurulum yolunu seçenler nasıl macOS Sierra USB yükleme diski oluşturacaklarını araştırmaya başladılar.

macOS Sierra USB yükleme diskini iki yöntemle oluşturmak mümkün. Birinci yöntem Terminal kullanımını içeren biraz daha karışık bir yol iken, ikinci yöntem üçüncü parti bir yazılımla bu işi yapmamızı sağlıyor. Sitemizde daha önce El Capitan USB Yükleme Diski Oluşturma yazısında da tarifini verdiğimiz, bu ikinci yöntem. Yalnızca tek fark var, Diskmaker X henüz Sierra için programını güncellemediği için, bu sefer farklı bir program kullanacağız.

GÜNCELLEME: Diskmaker X Sierra’ya uyumlu olacak şekilde güncellendi. Bu programı kullanmak isteyenler El Capitan USB Yükleme Diski Oluşturma yazısındaki adımları izleyerek Sierra USB yükleme diski oluşturabilirler.

Her iki yöntemde de macOS Sierra’yı AppStore üzerinden bilgiyaranıza indirmiş olmanız (yükleme yapmadan yükleme ekranından çıkış yapın) ve en az 8 GB büyüklüğünde boş USB belleğinizi hazır bulundurmanız gerekiyor.

 

..::Reklam::..

 

BİRİNCİ YÖNTEM

terminal

 1. USB belleğini bilgisayara takın. Unutmayın bu işlem sırasında USB belleğiniz biçimlendirilek silineceği için içinde önemli verileriniz olmamalı.
 2. USB belleğinizin ismini “Untitled” olarak değiştirin. Bu isim sonraki adımlarda geçecek Terminal komutlarında yer alıyor.
 3. Termal’i açın ve aşağıdaki komutu verin (yanlış komut vermemek için komutu olduğu gibi kopyalayıp yapıştırın):

sudo /Applications/Install\ macOS\ Sierra.app/Contents/Resources/
createinstallmedia –volume /Volumes/Untitled –applicationpath /Applications/Install\ macOS\ Sierra.app –nointeraction &&say Done

Komut sonrası eğer ekranda Yönetici Parolanızı soran bir satır belirirse, yönetici parolanızı girip enter’a basın. Karşınıza aşağıdaki gibi bir ekran gelecek, “Done” yazısını görünceye kadar bekleyin. “Done” mesajı USB belleğinizin başarıyla oluşturulduğu size söylemektedir. Belirtmekte fayda var, bu süreç USB belleğinizin yazma hızına bağlı olarak bir miktar zaman alacaktır.

“Erasing Disk: 0%… 10%… 20%… 30%…100%…
Copying installer files to disk…
Copy complete.
Making disk bootable…
Copying boot files…
Copy complete.
Done.”

Artık Termal’i kapatıp, temiz kuruluma başlayabilirsiniz.

..::Reklam::..

İKİNCİ YÖNTEM

Bu yöntem, özellikle Terminal ve komutlarla uğraşmak istemeyenler için ideal bir yol.

Öncelikle MacDaddy tarafından ücretsiz sunulan Install Disk Creator isimli programı http://macdaddy.io/InstallDiskCreator.zip linkinden indiriyoruz.

Sonra USB diskimizi (ya da hangi medyayı kullanacaksak onu) bilgisayarımıza takıyoruz. (Tekrar hatırlatıyorum, içinde önemli verileriniz varsa yedekleyin, içindekiler silinecek)

Sonra Install Disk Creator’ı çalıştıyoruz. Programın arayüzü İngilizce. Anlatım İngilizce arayüz üzerinden yapılacaktır. 3 basit adımda işlemi gerçekleştireceğiz.

Aşağıda görülen karşımıza gelen ekranda:

 1. “Select the volume to become the installer” başlığının altından yüklemenin yapılacağı medyayı seçmemiz gerekiyor.
 2. “Select the OS X installer…”a tıklayarak macOS Sierra.app seçmemiz gerekiyor.
 3. “Create Installer”a tıklıyoruz.

idc_1

Program yükleme medyasını oluşturmaya başlayacak ve “Create Installer” yazısının altındaki kısımdan bu süreci izleyebileceksiniz.

idc_2

İşlem tamamlanınca aşağıdaki ekran karşınıza gelecek ve macOS Sierra USB yükleme diskimiz hazırlanmış olacak. Artık USB disk üzerinden yükleme için açılışta Option (Alt) tuşuna basılı tutup yükleme medyası olarak USB diskimizi seçmek yeterli!

idc_3

3 thoughts on “SIERRA USB YÜKLEME DİSKİ OLUŞTURMA

 1. SALİH VURAN

  app uzantısı nedir benim siteden indirdiklerim .dmg uzantılı ve program da tanımıyor nasıl yapabilirim hocam

  Cevap
  1. Göksel Uçak Gönderi yazarı

   Benim blogda yazdığım yöntemler store üzerinden indirilen ve app uzantılı dosyalardan usb belleğe kurulum diski olarak atabiliyor. Eğer elinizde bir dmg dosyası varsa bunu usb belleğe kopyalamanız size kurulum diski oluşturmayacağından işe yaramayacaktır.

   Eğer USB diski oluşturamazsanız bizden temin edebilirsiniz. Bunun için lütfen İLETİŞİM ‘e geçin.

   Cevap
  2. Osman

   Merhaba .dmg uzantılı dosyaya iki tıkla pkg açılacak, pkg dosyaya iki tıkla kurulum dosyası Applications klasörüne geçecek

   Cevap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir