APPLE MUSIC LOSSLESS SES SUNACAK

By | 22/05/2021

Apple Music, Dolby Atmos ile Uzamsal Ses teknolojisinin yanı sıra tüm kataloğunu Lossless Ses formatında sunacağını duyurdu. Üstelik Apple Music aboneleri yeni nesil ses teknolojilerine Haziran 2021’de hiçbir ekstra ücret ödemeden kavuşacak.

Uzamsal Ses teknolojisi, sanatçılara hayranları için gerçek anlamda çok boyutlu sesler ve netlik içeren etkileyici işitsel deneyimler sunma fırsatı veriyor. Apple Music aboneleri ayrıca 75 milyondan fazla şarkıyı, Lossless Ses formatında dinleyebilecek. Bu format, şarkıların stüdyoda hazırlandıkları biçimde dinlenebilmesini sağlıyor. 

Dolby Atmos Destekli Uzamsal Ses

Apple, Dolby Atmos destekli Uzamsal Ses teknolojisini Apple Music’e getiriyor. Devrim niteliğinde etkileyici bir ses deneyimi sunan Dolby Atmos, sanatçıların müziği her yönden ve yukarıdan gelecek biçimde hazırlamasına olanak veriyor. Apple Music, Dolby Atmos formatındaki parçaları H1 ve W1 çipe sahip tüm AirPods ve Beats kulaklıkların yanı sıra iPhone, iPad ve Mac’in en yeni sürümlerindeki yerleşik hoparlörlerde otomatik olarak çalacak. Dolby Atmos formatında yeni parçalar eklemeye devam eden Apple Music’te dinleyicilerin sevdikleri müzikleri bulmasına yardımcı olacak özel Dolby Atmos çalma listeleri de derlenecek. Ayrıca, Dolby Atmos formatındaki albümlerin bilgi sayfasında bunların kolayca fark edilmesini sağlayan rozetler olacak.

İlk etapta aboneler; hip hop, country, Latin, pop ve klasik de dahil tüm müzik türlerinde dünyanın en iyi sanatçılarından binlerce şarkıyı Uzamsal Ses teknolojisiyle dinleyebilecek. Uzamsal Ses deneyimi için özel müzikler hazırlayan sanatçıların sayısı artarken, Apple Music de yeni parçalar eklemek ve kataloğundaki en iyi parçaları bu biçimde sunmak için sanatçılarla ve albüm şirketleriyle iş birliği yapıyor. Apple Music ve Dolby; müzisyenlerin, yapımcıların ve ses mühendislerinin Dolby Atmos formatında şarkılar hazırlamasını kolaylaştırıyor. Bu alanda yapılan girişimlerle büyük pazarlardaki Dolby özellikli stüdyo sayısını iki katına çıkarılmasının yanı sıra eğitim programları veriliyor ve bağımsız sanatçılara kaynak sağlanıyor.  

Lossless

Apple Music, 75 milyondan fazla şarkı içeren kataloğunu Lossless Ses formatında sunacak. Apple, orijinal ses dosyasındaki her bir bit veriyi ALAC (Apple Lossless Audio Codec) ile koruyor. Bu sayede Apple Music aboneleri müzikleri sanatçıların stüdyoda kaydettiği biçimde dinleyebilecek. Aboneler, Lossless Ses formatında müzik dinlemek için Apple Music’in en yeni sürümünde Ayarlar > Müzik > Ses Kalitesi bölümüne giderek bu özelliği etkinleştirebilirler. Burada ayrıca hücresel veya Wi-Fi gibi farklı bağlantı türleri ya da indirmek için farklı çözünürlükler seçmek de mümkün. Apple Music’in Lossless Ses yelpazesi, 44.1 kHz’de 16 bit olan CD kalitesinden başlıyor ve 48 kHz’de 24 bit’e kadar çıkıyor. Bu düzeyler Apple aygıtlarında kullanılabiliyor. Gerçek ses tutkunları için ise Apple Music, 192 kHz’te 24 bit’e kadar ulaşan Yüksek Çözünürlüklü Kayıpsız ses formatını sunuyor.

Desteklenen Cihazlar

Lossless ses formatı, kablosuz kulakların hiçbirinde desteklenmiyor. Kablolu kulaklık kullanmanız gerekiyor.

Uzamsal ses teknolojisi için AirPods Pro gibi destekleyen cihazlara ihtiyacınız olacak.

Daha fazla bilgi ve uyumlu aygıtların kapsamlı listesini apple.com/tr/apple-music sayfasında bulabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir