APPLE ÜRÜNLERİ İÇİN SATIN ALMA TAVSİYELERİ

By | 07/06/2016

Herkes satın alacağı teknolojik aletin en son çıkan özellikleri içinde barındırmasını ister. Aldıktan kısa bir süre sonra yenisini raflarda görmek tüketicileri üzer.

Bu arayışın ardından, en yenisinde sahip olma ihtiyacının yanısıra teknolojik aleti daha fazla kullanabilmeyi istemek de yatmaktadır. Hele ki teknolojik aletlerin günümüzdeki fiyatlarını düşününce bu durum hem daha önemli hem de daha anlaşılır bir hale gelmiş oluyor.

Benzer durum Apple ürünleri için de geçerli. Yerli-yabancı birçok forumda ya da bu konuda bilgi ihtiyacını karşılayabilecek diğer kaynaklarda satın alma tavsiyeleriyle karşılaşmak mümkün.

Ben de size, Apple ürünleri için satın alma tavsiyeleri veren, kaynak sitelerden birini tavsiye edeceğim. Site, özellikle Apple konusunda sıcak haberler ve söylentiler paylaşmasıyla bilinen MacRumors. Sitenin dili İngilizce olmakla birlikte, Apple ürünlerini satın almadan önce ziyaret etmenizin faydalı olacağı bir bölüme sahip: “Buyer’s Guide” (Satın Alma Rehberi olarak çevirebiliriz).

pic_1

Kaynak: MacRumors

Bu sayfada Apple ürünleri sekmeler altında gruplandırılarak listelenmiş. iPhone, iPad, iPod, Macbook, Macbook Pro, iMac, Apple TV vb. Apple ürünlerine dair satın alma ipuçlarını paylaşıyorlar. Her ne kadar bu bilgilerin kesinliği konusunda garanti veremeselerde, en azından bir fikir vermesi açısından bile olsa faydalı bir kaynak.

Sayfanın kullanımı da oldukça basit. Sekmeler aracılığıyla almak istediğimiz Apple ürününü buluyor ve üzerine tıklıyoruz. Aşağıdaki ekranda bir örnek görüyorsunuz.

pic_2

Kaynak: MacRumors

Önümüze gelen kısımda, seçtiğimiz ürüne dair bilgilerle karşılacaksınız. Yeni ürünün piyasa sürülüş tarihinden beri kaç gün geçtiği, ortalama yeni ürün çıkış süresi, en son piyasa sürüş tarihleri ve söz konusu ürüne dair son söylentileri bu ekranda görmeniz mümkün. Belki de en önemli kısım, “Don’t Buy” (satın alma), “Buy Now” (satın al), “Caution” (dikkat), “Neutral” (nötr) şeklinde ifade ettikleri satın alıp almama tavsiyeleri. Mesela yukarıdaki örnekte, Retina Macbook Pro için satın almayın yakında güncellenecek diye tavsiyede bulunmuş.

Site üzerinde diğer Apple ürünleri için benzer bilgileri bulmak mümkün. Biraz İngilizce biliyorsanız, bu site sayesinde alacağınız ürüne dair bilgileri derli toplu bir sayfada görebiliyor ve doğru satın alma kararı vermeniz kolaylaşıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir