JETPACK HATASI

By | 02/05/2016

new-jetpack-logo

WordPress, ihtiyaç duyabileceğiniz birçok eklentiyi kullanıcılarına sunuyor. Bu eklentilerden biri de “WordPress.com tarafından Jetpack”.

WordPress kullanıcılarının birçoğunun bildiği bu eklenti, WordPress sitelerini yönetmeyi size ziyaretçi istatistikleri ve güvenlik hizmetleri sunarak, görüntüleri hızlandırarak ve daha fazla ziyaretçi sağlayarak kolaylaştırıyor. Bilmeyenler için hemen müjdeyi vereyim Jetpack ücretsiz bir eklenti.  Jetpack hakkında daha detaylı bilgiye eklenti sayfasından ulaşabilirsiniz. Eklenti sayfasına ulaşmak için lütfen TIKLAYIN

jetpack console

Gelelim asıl konumuza. Jetpack’i kurdunuz, etkinleştirdiniz ancak Jetpack’e bağlana tıklayınca aşağıdaki hatayı  alıyorsunuz.

“Jetpack’in kullanılabilmesi için web sitenizin herkesin erişimine açık olması gerekir: site_requires_authorization
Hata detayları: Jetpack requires your site to be publicly accessible.”

Hatanın birkaç nedeni olabilir.

Bunlardan ilki, Jetpack ve diğer eklenti ile uygulamarın sitenize bağlanmasını sağlayan “xmlrpc.php” dosyasının olmaması ya da bu dosyaya erişim izninin verilmesidir. Tarayıcınızın adres kısmına siteadresiniz.com/xmlrpc.php yazıp enter’a bastığınızda, karşınıza “XML-RPC server accepts POST requests only.” diye bir mesaj geliyorsa, bu dosya ile ilgili bir sorununuz yok demektir. Ancak mesaj gelmiyorsa ya da farklı bir mesaj geliyorsa, wordpress kurulum dosyası içinden “xmlprc.php” dosyasını sitemiz ana dizinine kopyalayabiliriz. Farklı bir mesaj geliyorsa da barındırma yöneticisiyle temasa geçebiliriz.

Diğer taraftan, xmlprc.php ile sorunum yok ancak hala aynı sorunu alıyorum diyorsanız, sitenizin barındırıldığı ana dizindeki .htaccess dosyasına erişip aşağıdaki kodu girerek denemelisiniz.

<IfModule mod_security.c> 
SecFilterEngine Off 
SecFilterScanPOST Off 
</IfModule> 

Söz konusu hatanın diğer nedenleri arasında kullandığınız eklentiler ya da tema sayılabilir. Bu durumu anlayabilmek için Jetpack hariç diğer eklentileri devre dışı bırakarak bağlantı kurmayı deneyebilirsiniz. Ya da başka bir temayı (özellikle ilk kurulumda gelen varsayılan tema) deneyip bağlantıyı deneyebilirsiniz.

Eğer bunlara rağmen hala sorununuz devam ediyorsa https://jetpack.com/contact-support/ adresinden Jetpack desteğiyle iletişime geçebilirsiniz. En kısa zamanda geri döneceklerdir.

3 thoughts on “JETPACK HATASI

    1. Göksel Uçak Gönderi yazarı

      Ben teşekkür ederim.

      Cevap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir