MAC’İ SATMADAN ÖNCE YAPILMASI GEREKENLER

By | 25/12/2017

Bir Mac bilgisayarınız var ve satmak istiyorsunuz. Ancak Mac’i satmadan önce yapılması gerekenleri bilmiyorsanız bu yazıyı okuyun.

Yapılacakların başında ilk önce bilgisayarınızdaki bilgileri yedeklemeniz gerekiyor. Mac’inizi sattıktan sonra verilerinizi başkalarıyla paylaşmak istemezsiniz. Yedeğinizi aldıktan sonra bazı özellikleri ve servisleri devre dışı bırakmanız ve sabit sürücüyü silmeniz gerekir. Bu makalede, izlemeniz gereken adımlar gösterilmektedir.

1. Yedek Alın

Önemli dosyalarınızın ve verilerinizi harici bir medyaya (USB Bellek, USB HDD vb.) yedekleyebilirsiniz. Ya da Time Machine üzerinden güncel bir yedeklemeye sahip olduğunuzdan emin olun.

2. iTunes’dan çıkış yapın

iTunes üzerinden bilgisayarınıza yetki verdiyseniz. Bu yetkiyi satmadan önce kaldırmanız gerekir. Bunun için, iTunes’u açın. Bilgisayar ekranınızın veya iTunes penceresinin üst tarafındaki menü çubuğunda Hesap > Yetkiler > Bu Bilgisayarın Yetkisini Kaldır’ı seçin.

İstendiğinde Apple Kimliğinizi ve parolanızı girin. Ardından Yetkisini Kaldır’ı tıklayın.

3. iCloud’dan çıkış yapın

Mac’inizde iCloud hesabınız kurulu ise, bu hesabınızdan çıkış yapmalısınız.

Apple () menüsü > Sistem Tercihleri’ni seçin, iCloud’u ve ardından Çıkış Yap düğmesini tıklayın.

Bir sorgu kutusunda, Mac’teki iCloud verilerinizin bir kopyasını tutmak isteyip istemediğiniz sorulur. Sabit sürücüyü yeniden biçimleyeceğinizi düşünerek Bir Kopyasını Tut’u tıklayarak devam edin.

iCloud’dan çıkış yaptıktan sonra, iCloud verileriniz iCloud’da ve Apple Kimliğinizle giriş yaptığınız diğer tüm aygıtlarda kalır.

4. iMessage’dan çıkış yapın

OS X Mountain Lion veya sonrasını kullanıyorsanız iMessage’dan çıkış yapın.

Mesajlar uygulamasında Mesajlar > Tercihler’i seçin, ardından Hesaplar’ı tıklayın. iMessage hesabınızı seçin, ardından Çıkış Yap’ı tıklayın.

5. Elinizde tutacağınız eşlenmiş Bluetooth aygıtları varsa bunların eşlemesini kaldırın (isteğe bağlı)

Mac’inizle eşlenmiş Bluetooth aygıtlarınız (klavye, fare veya izleme dörtgeni gibi) varsa ve bu aygıtları elinizde tutmayı planlıyorsanız bunların eşlemesini kaldırabilirsiniz. İsteğe bağlı bu adım, Bluetooth aygıtlarının ve bilgisayarın, farklı sahipleri olmasına rağmen birbirlerinin Bluetooth alanlarında kalmayı sürdürmesi halinde Mac’e yanlışlıkla giriş sağlamasının önüne geçer.

6. macOS’i silin ve yeniden yükleyin

Mac’inizi silmenin en iyi yolu, sabit sürücünün biçimlendirilerek macOS’un yeniden yüklenmesidir. Bu işlem için sitede de anlattığım USB yükleme diskini oluşturup (örneğin High Sierra USB Yükleme Diski Oluşturma) kullanabilir ya da internet recovery’i kullanabilirsiniz.

macOS yüklemesinin tamamlanmasının ardından Mac yeniden başlatıldığında bir Hoş Geldiniz ekranı görüntülenir ve bir ülke veya bölge seçmeniz istenir. Mac’inizi ilk ayarlarıyla bırakmak istiyorsanız sisteminizi ayarlamaya devam etmeyin. Bunun yerine, Komut-Q tuşlarına basıp Mac’i kapatın. Yeni sahibi Mac’i açtığında ayarlama yardımcısı, ayarlama işleminde ona yardımcı olacaktır.

Bu makalenin en güncel haline Apple destek sayfasından ulaşabilirsiniz: https://support.apple.com/tr-tr/HT201065

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir