MACBOOK PRO’DA OTOMATİK AÇILMAYI DEVRE DIŞI BIRAKMAK

By | 11/01/2018

En yeni MacBook Pro modelleri, varsayılan olarak, bilgisayarın kapağını açmanızla birlikte otomatik olarak açılmaya ayarlıdır. Bu her ne kadar bazı kullanıcılar tarafından bu istenen birşey olsa da, bazı kullanıcılar MacBook Pro’da otomatik açılmayı devre dışı bırakmak isteyebilirler. 2016 yılı ve daha yeni bir MacBook Pro sahibiyseniz ve MacBook Pro’da otomatik açılmayı devre dışı bırakmak istiyorsanız bu işlemi basit bir komut satırı ile yapabilirsiniz.

Ancak bu yöntemin Apple Silicon işlemcili bilgisayarlarda işe yaramayacağını belirtmekte fayda var.

MacBook Pro’da Otomatik Açılmayı Devre Dışı Bırakmak (2016+)

  • Öncelikle uygulamar altında yer altında “Terminal”i açın. Ve açılan ekrana aşağıdaki komutu yazın:

sudo nvram AutoBoot=%00

  • Komutu yazdıktan sonra “enter” tuşuna basın ve yönetici şifrenizi sorması durumunda şifrenizi girin ve “ender”a basın.
  • İşlem sonrası Terminal’den çıkın.

Artık MacBook Pro bilgisayarınız kapağı açtığınızda ya da güç kablosuna bağladığınızda otomatik olarak açılmayacaktır. Bilgisayarınızı çalıştırmak için güç tuşunu kullanmalısınız.

Tekrar Otomatik Açılmayı Etkinleştirmek

Eğer tekrar otomatik açılmayı eski haline girmek, yani etkinleştirmek isterseniz, “Terminal”i açıp aşağıdaki komutu yazmalısınız:

sudo nvram AutoBoot=%03

Tekrar otomatik açılmayı etkinleştirmek için bir diğer yol ise NVRAM’in sıfırlamaktır. NVRAM’in nasıl sıfırlanacağına dair Apple’ın https://support.apple.com/tr-tr/HT204063 linkini ziyaret edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir