DESTEKLEMEYEN MAC ÜZERİNE MONTEREY YÜKLEYİN

By | 04/05/2022

Apple macOS Monterey yüklenebilecek Mac bilgisayarları aşağıdaki şekilde açıklamıştı. Ancak desteklemeyen Mac bilgisayarlara da macOS Monterey yüklemek mümkün.

macOS Monterey yüklenebilen Mac’ler şu şekilde:

 • iMac 2015 sonu ve daha yeni modeller
 • Mac Pro 2013 sonu ve daha yeni modeller
 • iMac Pro 2017 ve daha yeni modeller
 • Mac mini 2014 sonu ve daha yeni modeller
 • MacBook Air 2015 başı ve daha yeni modeller
 • MacBook 2016 başı ve daha yeni modeller
 • MacBook Pro 2015 başı ve daha yeni modeller 

Uyarılar

Desteklemeyen Mac üzerine Monterey yüklemek bir takım modifikasyonlar yapmayı gerektiriyor. Ve bu modifikasyonlar her Mac modeline göre farklılık gösteriyor. Dolayısıyla bir takım uyarıları önceden yapmak istiyorum.

 • Herşeyden önce iyi bir Mac kullanıcısı olmanız gerekiyor. 
 • Bu konuda başvurabileceğiniz birçok kaynak İngilizce. İngilizce’yi biliyorsanız işleriniz biraz daha kolaylaşır. 
 • Herhangi bir aksilik olursa diye mevcut sisteminizin bir yedeğini almanızı şiddetle tavsiye ederim.

Bunları sağlıyorsak desteklemeyen Mac üzerine Monterey yüklemeye başlayabilirsiniz. 

OpenCore Legacy Patcher

OpenCore Legacy Patcher isimli önyükleyiciyi kullanarak Desteklemeyen Mac üzerine Monterey yükleyebilirsiniz.

OpenCore Legacy Patcher hakkında detaylı bilgiye buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

İşlem her Mac cihaza göre farklılık gösterdiğinden yazıda genel hatlarıyla süreç hakkında bilgi vereceğim. Detaylar için ilgili yerlede vereceğim linkleri takip etmeniz gerekecek.

 1. Mac bilgisayarınızın desteklenip desteklenmediğinden emin olun. Bunun için buraya tıklayarak cihazının bu kapsama girip girmediğini kontrol edin. 
 2. macOS Monterey bilgisayarınıza indirin ve macOS USB yükleme diskini oluşturun. 
 3. OpenCore-Patcher.app çalıştırın ve modifiye edilmiş USB macOS Monterey yükleyeciyi hazırlayın
 4. Mac bilgisayarınızı yeniden başlatın ve OpenCore önyükleyiciyi başlatarak macOS Monterey’i yükleyin.
 5. Yükleme sonrası işlemleri gerçekleştirin.

1. OpenCore Legacy Patcher Uyumluluğu Kontrol Edin

İlk olarak Mac bilgisayarınızın OpenCore Legacy Patcher tarafından desteklenip desteklenmediğini buraya tıklayarak öğrenin. Açılan sayfada, Mac cihazınızda önyükleyicinin çalıştırılmasına dair bir takım yorumlar da görebilirsiniz.

2. macOS Monterey İndirin ve USB Yükleyiciyi Oluşturun

Bu adımda, modifiye edeceğimiz macOS Monterey USB yükleme diskini oluşturmamız gerekiyor. Bu işlemi OpenCore-Patcher.app ile yapmanız mümkün. 

Ayrıca, kendiniz de macOS Monterey indirip yapabilirsiniz. macOS Monterey USB Yükleme Diski nasıl oluşturulacağını dair yazıya buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. 

3. OpenCore-Patcher.app

Bir önceki adımda oluşturduğumuz USB yükleme diskini modifiye etmeye başlıyoruz. Bunun için OpenCore-Patcher.app kullanacağız. OpenCore-Patcher.app son sürümünü indirmek için buraya tıklayın

Önceden terminal ekranı üzerinden çalışan bu yama artık grafik arayüz üzerinden tıklamalar ile kullanılabiliyor. Grafik arayüzlü yama için OpenCore-Patcher-GUI.app.zip isimli dosyayı indirebilirsiniz. 

İndirdikten sonra OpenCore-Patcher.app kullanarak modifiye işlemini yapabilirsiniz. Bu işlemi nasıl yapabileceğinize dair bilgiye (İngilizce) buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. 

4. OpenCore Önyükleyici ile Yükleme Yapın

OpenCore-Patcher.app ile modifiye ettiğimiz USB yükleme diskimizi takarak bilgisayarımızı yeniden başlatıyoruz. Açılıştan önce option tuşuna basılı tutarak, karşımıza gelen ekrandan önce “EFI Boot” seçiyoruz, bilgisayarınız yeniden başlayacak ve “Install macOS Monterey” şeklindeki modifiye ettiğiniz USB yükleme diskini seçebileceğiniz ekran gelecek. Bunu seçerek desteklenmeyen Mac üzerine Monterey yükleme işlemini yapabilirsiniz. 

5. Yükleme Sonrası İşlemler

Desteklenmeyen Mac üzerine Monterey yükleme işlemi bitince, USB yükleme diskini yaptığımız modifiye işlemini yükleme yaptığımız Mac dahili diskine de yapmamız gerekiyor. Yükleme sonrası işlemlerin nasıl yapılacağına dair bilgiye (İngilizce) buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. 

Sonuç

Desteklenmeyen Mac üzerine Monterey yükleme işlemi her ne kadar karmaşık görünse de ileri düzey bir Mac kullanıcısı için o kadar zor değildir. 

Hatırlatmakta fayda var, her şeyin kusursuz bir şekilde çalışması söz konusu olmayabilir. Örneğin, bazı makinelerde kablosuz ağ çalışmayabilir veya GPU hızlandırması çalışmayabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir