APPLE SİLİCON UYUMLU MU?

By | 02/01/2022

Apple, 2020’nin sonlarında kullanıma sunulan bazı modellerden başlayarak, Mac bilgisayarlarda Intel işlemciler yerine Apple Silicon kullanmaya başladı.

2020 yılında, birinci nesil Apple Silicon işlemcisi olan M1 ile satışa sunulan ilk modeller MacBook Pro 13″ touch bar, MacBook Air 13″ ve Mac Mini oldu. Ardından 2021 yılında yeni tasarımlarıyla MacBook Pro 14″ ve 16″ modelleriyle birlikte M1 Pro ve M1 Max işlemciler tanıtıldı.

Apple Silicon birçok yenilik, teknik üstünlük vb. sunuyor. Bu yazıda bu konulara değinmeyeceğim. Ancak, Apple Silicon işlemciler beraberinde zorunlu bir geçiş sürecini de getirdi.

Rosetta 2

Intel chipsetler yerine ARM mimarisine geçilince uygulamaların da yeni mimariyle uyumlu olarak çalışması gerekiyordu. Apple Silicon uyumlu uygulamalar geliştirilinceye kadar, bu geçiş sürecinde uygulamaları en az sorunla çalıştırmak için, daha önce de böylesi bir geçişte kullanılan eski dost Rosetta’nın yeni versiyonu “Rosetta 2” devreye girdi.

Rosetta 2, mevcut Intel uygulamalarını Apple Silicon ile donatılmış Mac’lerde hızlı, sorunsuz ve sorunsuz çalışacak şekilde çevirmek üzere kullanılıyor.

Apple Silicon ve Windows

Microsoft, Windows 10’u ARM’a OEM’lere lisansladığından ve Windows’un ARM tabanlı bir sürümünü ücretsiz olarak kullanılabilir hale getiren mevcut bir planı olmadığı için, Apple Silicon kullanan Mac’lerde Windows Boot Camp modunda çalışmaz. Sadece Parallels gibi sanallaştırma uygulamalarıyla kullanmanız mümkün.

Ayrıca, Apple üst yönetiminden de gelecekte Mac’lerde Boot Camp’i destekleme planlarının olmadığını duyuyoruz.

Uygulamalarınız Apple Silicon Uyumlu Mu?

İyi haber, Apple Silicon tanıtıldıktan sonra bir çok geliştirici ve firma, uygulamalarını Apple Silicon uyumlu hale getirmek için çalışmaya başladı. Artık bir çok uygulama Apple Silicon uyumlu. Ancak yine de Apple Silicon işlemcili bir Mac’e geçiş yapacak ve kullandığınız uygulamaların uyumlu olup olmadığını öğrenmek istiyorsanız https://isapplesiliconready.com sitesine başvurabilirsiniz.

Türkçe dil desteği sunan sitede, uygulamanızı yazarak direkt arayabilir ya da oluşturulan gruplar altında uygulamaların Apple Silicon desteğini görebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir