EKRAN KARTLARI ARASINDA DEĞİŞİM

By | 04/08/2017

Gelişen teknolojiyle birlikte, her geçen gün dizüstü bilgisayarlar hem taşınabilirliği hem de performansı bir arada sunma noktasında daha çok gelecek vaat ediyorlar. 

Bu kapsamda, özellikle pil ömrünü uzatmayı da sağlaması için bazı üst segment bilgisayarlar daha düşük grafik işlemler için daha az güç tüketen dahili grafik kartı ve daha üst düzey grafik işlemler için ayrı belleğe sahip daha güçlü ekran kartılarını aynı anda içinde barındırıyor.

MacBook Pro bilgisayarların bazılarında da bir süredir bu teknolojiyi kullanıyor. Sistem ihtiyaca göre hangi ekran kartını kullanacağını belirliyor ve ekran kartları arasında otomatik olarak geçiş yapıyor.

Durum buraya kadar normal. Ancak bazı kullanıcılar çeşitli gerekçelerle kullanacağı ekran kartını kendi seçmek istiyor. Sistem varsayılan olarak ekran kartları arasındaki geçiş işlemini otomatik yaptığı için bu pek mümkün değildi. Taki Cody Krieger tarafından gfxCardStatus isimli yazılım yapılıncaya kadar.

gfxCardStatus ile ekran kartları arasında değişimi elle yapmak mümkün hale geliyor. Üstelik program çok sayıda dilin yanı sıra Türkçe dil seçeneğine de sahip.

Öncelikle yazılımın en son versiyonunu gfxCardStatus adresinden indirmemiz ve bilgisayarımıza kurmamız gerekiyor.

Kurduktan sonra program menü çubuğunda beliriyor. Bundan sonra yapmamız gereken tek şey kalıyor, o da simgeye tıklayarak açılan pencereden kullanmak istediğimiz ekran kartını seçmek!

 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir