HIGH SIERRA USB YÜKLEME DİSKİ OLUŞTURMA

By | 25/09/2017

Geride bıraktığımız yaz aylarında tanıtılan macOS yeni sürümü High Sierra, ücretsiz olarak son kullanıcılara sunuldu. Bu yazıda temiz kurulum için High Sierra USB yükleme diski oluşturma nasıl olur onu anlatacağım.Eğer bilgisayarınız Sierra için uygunsa High Sierra için de uygun demektir. Yine de hangi bilgisayarlara macOS High Sierra yüklenebilecek diye özetleyecek olursak:

 • Late 2009 ve daha yeni MacBook ve iMac bilgisayarlar
 • 2010 ve daha yeni MacBook Air, MacBook Pro, Mac Mini ya da Mac Pro

üzerine High Sierra yüklenebiliyor.

Bilgisayarınız High Sierra için uygunsa gelelim yükleme kısmına. High Sierra İki şekilde bilgisayarımıza yüklenebiliyor. İlk seçenek mevcut işletim sistemleri üzerinde yükseltme yoluna gidilmesi. İkinci seçenek ise temiz kurulum yapılması. Sıfırdan, temiz kurulum yolunu seçenler macOS High Sierra için USB yükleme diski oluşturma işlemini yapmak zorundalar. 

macOS High Sierra USB yükleme diski oluşturma işlemi iki yöntemle yapılabiliyor. Birinci yöntem Terminal kullanımını içeren biraz daha karışık bir yol iken, ikinci yöntem üçüncü parti bir yazılımla bu işi yapmamızı sağlıyor. Sitemizde daha önce El Capitan USB Yükleme Diski Oluşturma yazısında da tarifini verdiğimiz, bu ikinci yöntem. Yalnızca tek fark var, Diskmaker X henüz High Sierra için programını güncellemediği için, bu sefer farklı bir program kullanacağız.

GÜNCELLEME: Diskmaker X High Sierra’ya uyumlu olacak şekilde güncellendi. Bu programı kullanmak isteyenler El Capitan USB Yükleme Diski Oluşturma yazısındaki adımları izleyerek Sierra USB yükleme diski oluşturabilirler.

Her iki yöntemde de macOS High Sierra’yı AppStore üzerinden bilgiyaranıza indirmiş olmanız (yükleme yapmadan yükleme ekranından çıkış yapın) ve en az 8 GB büyüklüğünde boş USB belleğinizi hazır bulundurmanız gerekiyor.

 

..::Reklam::..

 

BİRİNCİ YÖNTEM

terminal

 1. USB belleğini bilgisayara takın. Unutmayın bu işlem sırasında USB belleğiniz biçimlendirilek silineceği için içinde önemli verileriniz olmamalı.
 2. USB belleğinizin ismini “Untitled” olarak değiştirin. Bu isim sonraki adımlarda geçecek Terminal komutlarında yer alıyor.
 3. Termal’i açın ve aşağıdaki komutu verin (yanlış komut vermemek için komutu olduğu gibi kopyalayıp yapıştırın):

sudo /Applications/Install\ macOS\ High\ Sierra.app/Contents/Resources/createinstallmedia –volume /Volumes/Untitled –applicationpath /Applications/Install\ macOS\ High\ Sierra.app –nointeraction &&say Done

Komut sonrası eğer ekranda Yönetici Parolanızı soran bir satır belirirse, yönetici parolanızı girip enter’a basın. Karşınıza aşağıdaki gibi bir ekran gelecek, “Done” yazısını görünceye kadar bekleyin. “Done” mesajı USB belleğinizin başarıyla oluşturulduğu size söylemektedir. Belirtmekte fayda var, bu süreç USB belleğinizin yazma hızına bağlı olarak bir miktar zaman alacaktır.

“Erasing Disk: 0%… 10%… 20%… 30%…100%…
Copying installer files to disk…
Copy complete.
Making disk bootable…
Copying boot files…
Copy complete.
Done.”

Artık Termal’i kapatıp, temiz kuruluma başlayabilirsiniz.

..::Reklam::..

İKİNCİ YÖNTEM

Bu yöntem, özellikle Terminal ve komutlarla uğraşmak istemeyenler için ideal bir yol.

Öncelikle MacDaddy tarafından ücretsiz sunulan Install Disk Creator isimli programı http://macdaddy.io/InstallDiskCreator.zip linkinden indiriyoruz.

Sonra USB diskimizi (ya da hangi medyayı kullanacaksak onu) bilgisayarımıza takıyoruz. (Tekrar hatırlatıyorum, içinde önemli verileriniz varsa yedekleyin, içindekiler silinecek)

Sonra Install Disk Creator’ı çalıştıyoruz. Programın arayüzü İngilizce. Anlatım İngilizce arayüz üzerinden yapılacaktır. 3 basit adımda işlemi gerçekleştireceğiz.

Aşağıda görülen karşımıza gelen ekranda:

 1. “Select the volume to become the installer” başlığının altından yüklemenin yapılacağı medyayı seçmemiz gerekiyor.
 2. “Select the OS X installer…”a tıklayarak macOS High Sierra.app seçmemiz gerekiyor.
 3. “Create Installer”a tıklıyoruz.

Program yükleme medyasını oluşturmaya başlayacak ve “Create Installer” yazısının altındaki kısımdan bu süreci izleyebileceksiniz.

İşlem tamamlanınca aşağıdaki ekran karşınıza gelecek ve macOS Sierra USB yükleme diskimiz hazırlanmış olacak. Artık USB disk üzerinden yükleme için açılışta Option (Alt) tuşuna basılı tutup yükleme medyası olarak USB diskimizi seçmek yeterli!

23 thoughts on “HIGH SIERRA USB YÜKLEME DİSKİ OLUŞTURMA

 1. Cihat Aktarıcı

  Merhaba, bi yardım edin lütfen 1 aydır uğraşıyorum,
  macBook pro 13 Mid 2012 mac’ime bir türlü 250 gb. sabit diske High Sierra yı yükleyemiyorum. Daha doğrusu sanki mac hdd yi görmüyor. Daha önce görüyordu, dvd ye Ms.Ofis dvdsi takınca mak kilitlendi bir daha açılmadı, klasör simgesi içinde hep “?” Soru işareti çıktı.
  16 gb lık usb diske 10.8.5 Mountain Lionsu yükledim, mac açılıyor, ama ondan sonra hdd ye bir türlü mac os yükleyemiyorum.
  Bir de sistemde 2 ad. 2 gb. RAM var ama, her iki ram takılı iken mac, 3 kez arka arkaya ses çıkarıyor açılmıyor. En alttaki Ram’i çıkarıp üst yuvaya tek RAM takınca mac usb üzerinden açılıyor, sistem bilgilerinde “Bu bilgisayar hiçbir ATA aygıtı içermiyor” yazıyor.
  Bana bi yardım edin lütfen ne yaptıysam başaramadıım, kafayı yemek üzereyim

  Cevap
  1. Göksel Uçak Gönderi yazarı

   Merhaba,
   Anlattıklarınızdan anladığım kadarıyla hdd flex kablonuz arızalı. Ondan HDD’yi görmüyor ve klasör simgesi içinde soru işareti çıkıyor. Harici USB HDD ve bellek üzerine yükleyebiliyor olmanız bunu doğruluyor. Diğer taraftan 3 kez arka arkaya çıkan ses RAMlerinizde ya da birinde bir sorun olduğunu gösteriyor.

   Flex kablonuzu değiştirir, sorunsuz RAM takarsanız cihazınız normale dönecektir.

   Cevap
   1. Cihat Aktarıcı

    Sevgili Göksel,
    1- Öncelikle Flex kabloyu nereden alabilirim? Alabilirsem kendim değiştirebilir miyim?
    2- 2 adet RAM’i (2 Gb.) ayrı ayrı üstteki ram slotuna taktım ve sorunsuz açıldı. Yani RAM’ların ikisi de sağlam. Alt RAM slotunda arıza olduğunu düşünüyorum. Bu slot tamir edilebilir mi? veya bu RAM arızası farklı bir MacOS ile düzelir mi?
    3- RAM slotu tamir edilmezse, bir adet 8 GB RAM takarsam macbook açılır mı? 8 gb. RAM haydi haydi yeter sanıyorum.
    Yorumlar ve yanıtların için çok teşekkürler.

    Cevap
    1. Göksel Uçak Gönderi yazarı

     Merhaba,
     1-Flex kabloyu Google’da bilgisayarınızın modeliyle uyumlu aratırsanız bulabilirsiniz. (MacBook Pro 13″ 2012 hdd flex kablo gibi) Biraz İngilizceniz ve uygun aletleriniz varsa Youtube üzerinden kablo değişimini izleyerek yapabilirsiniz. Yalnız kablo hassastır dikkatli olun.
     2-Arızanın ne olduğunu bilmeden tamiri olabilir mi bir şey diyemem. Anakart tamircisine götürmeniz lazım.
     3-Cihazınız normalde 4×2 8GB destekliyor. Ancak 8×2 16GB kullananlar var. Dolayısıyla tek slot 8GB çalıştırıyordur. Mümkünse deneyerek satın alın.

     Cevap
     1. Cihat Aktarıcı

      Teşekkürler kardeşim

 2. ibrahim

  merhaba iki yöntem ile de usb diski oluşturamıyorum birincisi 2020 model MacBook Pro kullanıyorum aldığımda içinde Catalina yüklüydü ben kullanmak istediğim programlar desteklemediğinden dolayı majove yüklemek istiyorum bu mümkün mü?
  appstore linki üzerinden majove yi indiremiyorum desteklenmemektedir diyor. majove dmg sini indirdim 6gb ama bunu usbye söylediğiniz yöntemler ile kuramıyorum yardım edebilirmişsiniz

  Cevap
  1. Göksel Uçak Gönderi yazarı

   Merhaba, yöntemlerin ikisi de sağlıklı bir şekilde çalışıyor. Birçok kullanıcı bu şekilde oluşturabildi. Bu yöntemler macOS işletim sistemini app olarak indirmeniz durumunda kullanılabilir. DMG dosyasıyla yüklenebilir disk oluşturmak çok daha zor. Dolayısıyla yazıdaki yöntemler DMG dosyasıyla usb yükleme diskinizi oluşturamaz.

   Öte yandan bilgisayarınıza üzerinde gelen macOS işletim sisteminden daha eski macOS yükleyemezsiniz. Dolayısıyla Mojave yükleyemezsiniz, birşekilde yükleseniz bile bazı donanımlar çalışmayabilir ya da stabil olmayabilir.

   Cevap
 3. musti

  high sierra yı nereden indiricez app store de gözükmüyor internettede resmi sitesinde güvenlik güncellemeleri var hep ana dosya yok varsa bir link atarmısın?

  Cevap
  1. Göksel Uçak Gönderi yazarı

   Yazıdaki adımları doğru şekilde izlerseniz, olduğunu göreceksiniz. Çok sayıda kullanıcı bu şekilde yapabildi.

   Cevap
 4. Deniz Köseler

  Usb diski oluşturduktan sonra, mac açılırken option tuşuna basılı tutup yükleme ekranına geçtiğimiz de biçimlendirme işlemi yapabiliyormuyuz ?

  Cevap
  1. Göksel Uçak Gönderi yazarı

   Evet, disk izlencesi ile yapabilirsiniz.

   Cevap
 5. sedat

  bende sierra yüklü.iki yöntemi de denedim.
  birincisinde You must specify a volume path hatası Verdi
  ikinci yöntemde isye yükleme diski oluşturdu ama yükleme diski açılmadı.
  yardımcı olabilirseniz sevinirim..

  Cevap
  1. Göksel Uçak Gönderi yazarı

   Merhaba,

   Birinci yöntemde usb belleğinizi Untitled olarak isimlendirdiğinize emin olun. Hatayı ondan alıyorsunuz.

   İkinci yöntemde ise birkaç şey deneyebilirsiniz. İlk olarak indirdiğiniz High Sierra app’in sağlam olup olmadığını kontrol edin. Ardından farklı bir usb bellek ile tekrar oluşturmayı deneyin. Hala sorun devam ediyorsa, bir de Diskmaker X isimli programla usb yükleme diski oluşturmaya çalışın. Bu linkteki yazımdan faydalanabilirsiniz: http://izmirapple.com/elcapitan_usb_diski/

   Cevap
 6. galates

  komutta bi hata var,
  “You must specify a volume path”
  hatasi ver’yor

  Cevap
  1. Göksel Uçak Gönderi yazarı

   Komutta bir hata yok. Zaten gelen hatada da bir disk adresi belirtmelisiniz diyor. Yazıda da belirttiğim üzere, USB diskinizin ismini Untitled olduğuna emin olun. Çünkü, kodda bu şekilde yer alıyor.

   Cevap
 7. Pingback: MAC'İ SATMADAN ÖNCE YAPILMASI GEREKENLER - İzmir Apple

 8. SALİH VURAN

  Merhabalar benim iMAC ime format attım Lion 10.7.5 te şu an ama hiçbir şekilde HİGH SiERRA ya bi türlü yükseltemedim.Hangi sürümü indirsem hangi işletim sistemini yüklemek istesem hep 10.8 gerektirir diyor bana acil yardımcı olabilirmisiniz?

  Cevap
  1. Göksel Uçak Gönderi yazarı

   Merhaba,

   High Sierra yükseltmesi için en az 10.8 sürümünün yüklü olması gerekiyor, ondan size bu mesajı çıkartıyor. Dolayısıyla önce Sierra yükseltmesi yapıp ardından High Sierra’yı yükleyebilirsiniz.

   Cevap
   1. SALİH VURAN

    El capitan bile olmuyor hocam sürekli sürüm yükseltin diyor yani normal sierrayi geçin yosemite bile olmuyor disk maker ile manuel yükleme yapabilirmiyim?

    Cevap
     1. SALİH VURAN

      Çok teşekkür ederim hocam hoşçakalın 🙂

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir