KALAN PİL SÜRESİ

By | 02/01/2017

macOS Sierra 10.12.2 güncellemesi ile birlikte Apple, menü çubuğundaki pil menüsünde görülen tahmini kalan pil süresi gösterme özelliğini kaldırdı. MacBook Pro, MacBook ya da MacBook Air kullanıcıları, bilgisayarlarını prize bağlı değilken tahminen ne kadar süre daha pille kullanabileceklerini artık göremiyorlar. Ancak bu süreyi görmek isteyenlerdenseniz, iyi haber bu hala mümkün!Tahmin kalan pil süresini görmek için 2 yöntemden bahsedeceğim. Bunlar biri 3. parti ücretsiz bir yazılım diğeri ise, zaten MacOS içinde mevcut olan bir uygulama.

coconutBattery

coconutBattery, birçok Apple kullanıcı tarafından bilinen ve pil sağlığı ve performansı hakkında bilgi veren ücretsiz 3. parti bir yazılım. Kullanmak isteyenler coconutBattery indirmek için TIKLAYIN!

coconutBattery indirdikten sonra çalıştırınca karşınıza aşağıdaki ekran geliyor olacak. Burada kalan pil süresini hemen göremiyoruz. Ancak, menü çubuğundan coconutBattery preferences tıklayıp açılan ekrandan “Launch at startup” kısmını aktifler ve oturumu kapatıp açarsak, artık menü çubuğunda coconutBattery pilimizi izlemeye başlayacaktır.

Artık menü çubuğunda tıklayınca, coconutBattery bizimle, tahmini kalan pil süresi de dahil olmak üzere, pilimize dair bilgileri paylaşıyor olacak. Aşağıdaki resimde de görülebileceği üzere, “Time until empty” satırı kalan pil süresi bilgisini bize vermektedir.

 

Etkinlik Monitörü

Tahmini kalan pil süresini görmenin bir diğer yolu ise Etkinlik Monitörü. Etkinlik Monitörü’ne uygulamalarımız içinden ya da Spotlight üzerineden “Etkinlik Monitörü” yazarak ulaşabiliriz.

Etkinlik Monitörü açılınca aşağıdaki ekran karşımıza gelecek. Bu ekrandan “Enerji” sekmesine tıklamamız sonrası pilin kullanımına dair bilgileri görmeye başlayacağız. Ekranın en alt kısmında da kalan şart yüzdesi, ne kadar süredir pil ile kullanıldığı ve kalan süreyi görmemiz mümkün!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir