TRACKPAD KAPATMA

By | 07/01/2017

Dizüstü bilgisayar kullanıcıları, özellikle harici bir fare ya da touchpad kullanmaları durumunda, yanlışlıkla temas etme söz konusu olacağından bilgisayar üzerindeki touchpad’i kapatmak isterler. PC ayağında dahili touchpad’i klavye üzerinden kapatmak mümkünken, Apple dizüstü bilgisayar kullanıcıları için bu mümkün değildir. Peki Apple kullanıcıları dahili trackpad’i kapatma konusunda ne yapabilirler?

Apple dizüstü bilgisayar kullanıcıları, harici bir trackpad ya da fare kullanmaları durumunda, dahili trackpad’i kapatma isterlerse bu işlemi klavyede herhangi bir kısayolu kullanarak bu işlemi yapamıyorlar. Ancak iyi haberi hemen verelim, “Sistem Tercihleri” üzerinden bu işlem yapılabiliyor!

TRACKPAD’İ KAPATMA

Apple dizüstü bilgisayarlarda dahili trackpad’i kapatma için aşağıdaki 3 basit adımın izlenmesi yeterli.

BİRİNCİ ADIM:  Apple menüsünden ya da dock üzerinden “Sistem Tercihleri”ne tıklıyoruz. Aşağıdaki ekran karşınıza gelecek ve bu ekrandan “Erişilebilirlik”e tıklıyoruz.

İKİNCİ ADIM: Erişilebilirlik ekranında, önce soldaki bölümden “Fare/İzle. Dörtgeni”ne tıklıyoruz. ardından sağ bölümde gelen ekranda “Fare veya kablosuz izleme dörgeni varsa yerleşik izleme dörtgenini göz ardı et” satırının başında yer alan kutuyu işaretliyoruz.

ÜÇÜNCÜ ADIM: Sistem Tercihleri penceresini kapatıyoruz.

Artık harici bir trackpad ya da fare takmamız durumunda dahili trackpad çalışmayacaktır.

5 thoughts on “TRACKPAD KAPATMA

 1. Sefa

  Trqckpad bozuldu fare imleci kafasına göre sürekli işlem yapıyordu bu yöntem ile beni çok büyük dertten kurtardınız minnettarim

  Cevap
  1. Göksel Uçak Gönderi yazarı

   Yazının faydalı olmasına sevindim, teşekkür ederim.

   Cevap
  2. ramazan

   Merhaba ayni sorun bende de var . track pedi soktum temizledim ama sorun devam ediyor, sorun belliki yazilimsal cunku bazen uzun sure aylarca normal calisirken bazen touch ped kafayi yemiscesone kendi kendine saga sola tikliyor, cozen varsa benide bilgilendirsin lutfen ozturkramazan@outlook.com

   Cevap
 2. ByBeyt61

  Merhaba ben yukardaki yolları izledim bende usb li kablosuz fare var taktığımda yine her ikiside çalışıyor

  Cevap
  1. Göksel Uçak Gönderi yazarı

   Kendi bilgisayarımda yaptığım, gerek kablosuz (bluetooth, usb) gerekse kablolu fare ile denemelerimde yöntemin çalıştığını görüyorum. Başka bir fare ile deneme yapmanızı öneririm.

   Cevap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir