MACBOOK PRO VE RETINA MACBOOK PRO

By | 17/05/2015

mbp_comparison

Yeni bir bilgisayar alacağımız zaman hepimiz kılı kırk yarıyoruz. Bunda da haksız değiliz, keza bilgisayarımızı sürekli yenilemek günümüz şartlarında oldukça zorlu bir durum. Hele ki söz konusu bir Apple bilgisayarsa…

Bana da çevremden birçok insan bilgisayar almadan önce danışır. İlk sorduğum soru “hangi amaçla kullanacağıdır?”. Sadece internette gezinecek, office uygulamalarıyla haşır neşir olunacaksa neden yüksek özelliklere sahip bir bilgisayara dünyanın parası verilsin ki!!!

Kısa bir girişten sonra gelelim konumuza; 13″ Macbook Pro alacaklar, 13″ retina modellerin de piyasa sürülmesiyle, fiyat farkını da göz önüne alarak, retina ile retina olmayan modeller arasında seçimde zorlanıyorlar. Her ikisinin de kendine özgü artı ve eksileri mevcut. Buna göre satın alma kararı vermek sanırım daha doğru olacaktır.

Öncelikle retina olmayan Macbook Pro modellerinin tercih edilmesine neden olabilecek etkenleri sayalım.

Bunlardan ilki, bilgisayarınızın RAM’ini yükseltmesine izin veriyor olmasıdır. Retina modellerden RAM anakarta gömülü şekilde geliyor ve değiştirmeniz mümkün değil. Halbuki retina olmayan modelde iki RAM modülüne erişebiliyor ve yükseltme işlemini yapabiliyorsunuz.

ram_mbp

Macbook Pro’larda bir diğer nokta, sabit diski değiştirmenize olanak sağlamasıdır. Üzerindeki mevcut mekanik sabit diski, daha yüksek kapasiteli bir mekanik sabit diskle ya da katıl hal diskiyle (nam-ı değer SSD) ile değiştirmeniz mümkündür. Özellikle SSD yükseltmesiyle performansta harikalar yaratmanız işten bile değil!

data doubler_mbp

Optik sürücüler artık popülaritesini yitiriyor olsa da, hala kullanım olanı mevcut. Macbook Pro üzerinde bir super drive var. Dolayısıyla optik sürücüye ihtiyaç duyanlar için bir artı olduğunu söylemek gerekiyor. Ancak bu artı bilgisayarınızın ağırlığına ve kalınlığına da katkıda bulunuyor. Diğer taraftan, her ne kadar ülkemizde bulma konusunda sıkıntılar olsa da, super drive yerine ikinci bir sabit disk ya da SSD takmak için setler de mevcut. Hatta bu setlerde boşa çıkan super drive’ı harici olarak kullanabilmek için estetik kutular bile olabiliyor.

Retina Macbook Pro modelinde ise, biraz önce bahsettiğimiz yükseltme olanakları söz konusu olmamakla birlikte, daha fazla pil ömrü, daha ince ve daha hafif bir kasa ve üstün bir ekran kalitesi bizi cezbediyor.

mbpr

Özetle yükseltme olanaklarına önem veriyor, benim için biraz daha ağır ve kalın kasa ile ekran önem taşımıyor, pil ömrü de yeterli derseniz retina olmayan Macbook Pro tam size göre. Üstelik fiyat olarak da uygun!

Ancak kim yükseltme işleriyle uğraşacak, uzun pil ömrü, hafif ve ince olması lazım, ekran kalitesi çok önemli diyorsanız size de Retina Macbook Pro uygun olacaktır. Retina olmayan modele göre, cebinizden biraz daha fazla çıkacağını da hatırlatmakta fayda var.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir