MERHABA

By | 14/12/2013

1990’lı yıllarda bilgisayarla başlayan teknoloji aşkım, bana bu konuda ciddi bir bilgi birikimi ve deneyimin yanısıra çok sayıda fırsatı da sunmakta. 

İlk Windows işletim sistemli masaüstü bilgisayarım, yaşadığım sorunları kendi çözme çabalarım, bana bilgisayar donanımı, yazılımı konularında bilgiler kazanmamı sağladı. Bir süre sonra kendi başıma bilgisayar toplayabiliyor, sıfırdan işletim sistemini rahatça kurabiliyor, çevremdekiler de dahil sorunları rahatça çözebiliyordum.

Bilgisayarlar ile başlayan teknoloji merakım, abimin hediyesi ilk dizüstü bilgisayarımla beraber başka bir boyut kazanmıştı. Herhangi bir sorun durumunda masaüstü bilgisayara göre müdahele olanağı daha kısıtlı olan dizüstü bilgisayarlarda neler yapılabileceğini öğrenmiştim.

Windowslu masaüstü bilgisayarlar ile dizüstü bilgisayarlardaki ilgim ve bilgim belli bir noktaya ulaşıp duygunluğa kavuşunca, herbir parçasını kendi topladığım masaüstü bilgisayara Apple işletim sistemi “Mac Os X” kurmayı aklıma koydum. Macintosh olarak da bilinen bu işletim sistemini, Intel işlemcili Apple harici bilgisayarlara kurulmasına “Hackintosh” adı veriliyordu ve ben de hackintosh yapmak istiyordum. O zamanki donanımımım özellikleri hackintosh’a olanak sağladı. Tam bir Apple gibi olmasa da işletim sisteminin tasarımı, kolaylığı, stabilitesi ve hızı beni çok etkilemişti. Bu işletim sistemi, benim için yeni bir boyut daha katmıştı teknoloji merakıma. Artık hedefim bir Apple bilgisayara sahip olmaktı.

İlk Apple bilgisayarım, ikinci el olarak aldığım 17″ Powerbook dizüstü bilgisayardı. Tasarımı, işletim sistemi ve etkileyici özellikleriyle beni büyülemişti. Daha sonra bu bilgisayarı satarak, siyah bir Macbook sahibi oldum. Bu al-sat süreci, Apple deneyimim artıncaya kadar bir süre daha devam etti. Artık Apple’ın büyülü dünyasıyla tanışmıştım ve tercihim hep Apple olmaya başladı.

Bu sayfada, bir teknoloji meraklısı ve kullanıcı olarak paylaşımlarda bulunacak, titizlikle kullandığım ancak artık ihtiyacımın kalmadığı ya da kullanma fırsatı bulamadığım teknolojik ürünleri satacağım.

Bu arada merak edenler olabilir, bunların hepsini kendi merakım, araştırmalarım sonucu öğrenmiştim. Herhangi bir kurs vb. almadım. Üye olduğum forumlardaki paylaşımlar bilgi dağarcığıma önemli katkılar yapmıştı ve hala yapmaktalar. Hatta bu forumlar sayesinde ucuza sıfır ya da ikinci el teknoloji ürünlerini alıyor ve satıyor, böylece bu merakımın maddi külfetini en aza indirmeyi başarabiliyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir