MONTEREY USB YÜKLEME DİSKİ OLUŞTURMA

By | 25/10/2021

macOS’un yeni sürümü Monterey (macOS 12), son kullanıcılara sunuldu. Bu yazıda temiz kurulum için Monterey USB yükleme diski nasıl oluşturulur onu anlatacağım.

macOS Monterey ücretsiz olarak uyumlu bilgisayarlara yüklenebiliyor. macOS Monterey uyumlu bilgisayar modelleri şekilde:

 • iMac 2015 sonu ve daha yeni modeller
 • Mac Pro 2013 sonu ve daha yeni modeller
 • iMac Pro 2017 ve daha yeni modeller
 • Mac mini 2014 sonu ve daha yeni modeller
 • MacBook Air 2015 başı ve daha yeni modeller
 • MacBook 2016 başı ve daha yeni modeller
 • MacBook Pro 2015 başı ve daha yeni modeller 

macOS Monterey bilgisayarınıza iki şekilde yüklenebiliyor.

İlk seçenek App Store üzerinden macOS Monterey indirilip mevcut işletim sistemi üzerine yükseltme yapılması.

İkinci seçenek ise temiz kurulum yapılması. Temiz kurulum yolunu seçenlerin macOS Monterey USB yükleme diski oluşturması gerekiyor.

macOS Monterey Yükseltme İşlemi

Mevcut belge ve dosyalarınıza hiçbir şey olmadan macOS Monterey yükseltme yapmanız için App Store üzerinden macOS Monterey’i indirip ekrandaki adımları izlemeniz yeterli. Herhangi bir aksilik durumuna karşı yine de Time Machine ile yedek almanız faydalı olacaktır.

Ayrıca, yükseltme öncesi bir takım ön hazırlıklar için CleanMyMacX yazılımını öneririm. Bu yazılımla hem gereksiz yer kaplayan dosyalarınızı temizleyebilir hem de sisteme tek tıkla bakım yapabilirsiniz. Sorunsuz bir yükseltme süreci için sisteminizi hazırlamanız faydalı olacaktır.

CleanMyMacX İndirmek için tıklayın.

Monterey USB Yükleme Diski Oluşturma

macOS Monterey USB yükleme diski oluşturma işlemi iki yöntemle yapılabiliyor. Birinci yöntem Terminal kullanımını içeren bir yol iken, ikinci yöntem ücretsiz üçüncü parti bir yazılımla bu işi yapmamızı sağlıyor.

Her iki yöntemde de macOS Monterey’i AppStore üzerinden bilgisayarınıza indirmiş olmanız (yükleme yapmadan yükleme ekranından çıkış yapın) ve en az 16 GB büyüklüğünde boş USB belleğinizi hazır bulundurmanız gerekiyor.

..::Reklam::..

Birinci Yöntem – Terminal

 1. En az 16 GB büyüklüğündeki USB belleğini bilgisayara takın. Unutmayın bu işlem sırasında USB belleğiniz biçimlendirilek silineceği için içinde önemli verileriniz olmamalı.
 2. USB belleğinizin ismini “MyVolume” olarak değiştirin. Bu isim sonraki adımlarda geçecek Terminal komutlarında yer alıyor.
 3. Terminal’i açın ve aşağıdaki komutu verin (yanlış komut vermemek için komutu olduğu gibi kopyalayıp yapıştırın):
sudo /Applications/Install\ macOS\ Monterey.app/Contents/Resources/createinstallmedia --volume /Volumes/MyVolume --nointeraction

Komut sonrası eğer ekranda Yönetici Parolanızı soran bir satır belirirse, yönetici parolanızı girip enter’a basın. Belirtmekte fayda var, bu süreç USB belleğinizin yazma hızına bağlı olarak bir miktar zaman alacaktır.

İşlem bitince artık Terminal’i kapatıp, temiz kuruluma başlayabilirsiniz.

İkinci Yöntem – Install Disk Creator

Bu yöntem, özellikle Terminal ve komutlarla uğraşmak istemeyenler için ideal bir yol.

Öncelikle MacDaddy tarafından ücretsiz sunulan Install Disk Creator isimli programı http://macdaddy.io/InstallDiskCreator.zip linkinden indiriyoruz.

Sonra USB diskimizi (ya da hangi medyayı kullanacaksak onu) bilgisayarımıza takıyoruz. (Tekrar hatırlatıyorum, içinde önemli verileriniz varsa yedekleyin, içindekiler silinecek)

Sonra Install Disk Creator’ı çalıştıyoruz. Programın arayüzü İngilizce. Anlatım İngilizce arayüz üzerinden yapılacaktır. 3 basit adımda işlemi gerçekleştireceğiz.

Aşağıda görülen karşımıza gelen ekranda:

 1. “Select the volume to become the installer” başlığının altından yüklemenin yapılacağı medyayı seçmemiz gerekiyor.
 2. “Select the OS X installer…”a tıklayarak macOS Monterey.app seçmemiz gerekiyor.
 3. “Create Installer”a tıklıyoruz.

Ardından karşınıza USB belleğin silineceğine dair uyarı ekranı gelecek. Bu ekranda “Erase Disk”e tıklayın.

Program yükleme medyasını oluşturmaya başlayacak ve “Create Installer” yazısının altındaki kısımdan bu süreci izleyebileceksiniz.

İşlem tamamlanınca aşağıdaki ekran karşınıza gelecek ve macOS Monterey USB yükleme diskimiz hazırlanmış olacak. Artık USB disk üzerinden yükleme için açılışta yükleme medyası olarak USB diskimizi seçmek yeterli!

1 thoughts on “MONTEREY USB YÜKLEME DİSKİ OLUŞTURMA

 1. Pingback: DESTEKLEMEYEN MAC ÜZERİNE MONTEREY YÜKLEYİN - İzmir Apple

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir