TEMİZLİK VE BAKIM ZAMANI: CleanMyMac X

By | 13/09/2023

macOS işletim sistemlerinin, stabilite ve hız bakımından diğer işletim sistemlerinin önünde olduğunu kullanıcıları bilirler. Öte yandan bu, işletim sistemine bakım ve temizlik yapmamız gerekmez anlamına gelmiyor.

Özellikle son zamanlarda SSD kullanımının artması ve SSD’lerin mekanik sabit disklere göre daha düşük kapasitelere sahip olması birlikte kullanılmayan, gereksiz dosyaların silinerek yer kazanılması önemli hale gelmeye başladı.

TEMİZLİK VE BAKIM ZAMANI: CleanMyMac X

macOS işletim sisteminize temizlik ve bakım yapmak için çok sayıda program var. Her birini ayrı ayrı yükleyip kullanmak ciddi bir karmaşayı ve zorluğu beraberinde getiriyor. Ayrı ayrı programları yüklemek, kullanımlarını keşfetmek ve her birine ayrı lisans ücreti ödemek istemiyorum diyenlere iyi haber: CleanMyMac X, bu programların işlevlerini çatısı altında toplamakla kalmıyor, güzel bir arayüzle kullanım kolaylığı da sunuyor. Üstelik hiçbir kısıtlama olmadan 7 günlük ücretsiz deneme imkanı var.

Adından da anlaşılacağı üzere CleanMyMac X, bu serinin en yeni versiyonu. CleanMyMac X nasıl yüklenir ve nasıl kullanılır bu yazıda anlatıyorum.

CleanMyMac X İndirmek için tıklayın.

YÜKLEME

CleanMyMac X yüklenmesi oldukça basit. Öncelikle yükleme dosyasını programın resmi üreticisinin MacPaw’ın sayfasındaki adresinden indirmeniz gerekiyor. İndirmek için aşağıdaki linki kullanabilirsiniz. Açılan sayfadan “Download Free Version” kısmına tıklamanız yeterli.

CleanMyMac X İndirmek için tıklayın.

Ardından indirdiğiniz yükleme dosyasına çift tıklayarak kuruluma başlıyoruz. Yapmanız gereken sadece programı uygulamalar klasörüne taşımak.

ARAYÜZ

Kurulumu tamamlayıp programı açınca, menü çubuğunda CleanMyMac X simgesinin yer aldığını göreceksiniz. Simgeye tıkladığınızda bağlı cihazlar, depolama alanları vb. hakkında özet bilgi alabileceğiniz mükemmel bir alt menüyle karşılaşacaksınız. Ayrıca “Show CleanMyMac” kısmına tıklayarak programın tam arayüzüne ulaşabilirsiniz.

CleanMyMac X’ün arayüzünün sol kısmında program ile yapılabileceğimiz işlemlere ulaşabiliyoruz. Bu işlemler, “Smart Scan” (Akıllı Tarama), “Cleanup” (Temizleme), “Protection” (Koruma), “Speed” (hız), “Applications” (Uygulamalar) ve “Files” (Dosyalar) ana başlıkları altında toplanmış. Bu ana başlıklar altındaki bir işleme tıklayınca sağ kısımda yer alan ana ekranda o işleme dair detay bilgileri ve seçenekleri görüyoruz.

SMART SCAN

Smart Scan, bilgisayarınızdaki gereksiz dosyaların taranmasını, koruma ve hızlanma için gerekli analizleri yapar. Bunun için “Scan” düğmesine tıklanması gerekiyor. Tarama işleminin süresi, bilgisayarınızdaki dosyaların sayısına ve ebadına göre değişiklik gösterecektir.

Tarama işlemi sonrası temizleme, koruma ve hız başlıkları altında bir rapor sunulacak. Önerilerin adımları tek tıkla uygulayarak gereksiz dosyalardan kurtulabilir, varsa zararlı yazılımlardan korunabilir ve bilgisayarınıza hız kazandırabilirsiniz.

Sonuç ekranında, detaylarla ilgilenmeden hemen alan kazanmak istiyorsanız altta yer alan “Clean” düğmesine tıklamanız yeterli.

Ancak Smart Cleanup taraması sonrası hangi dosyaların silineceği dair detaylı bilgi almak istiyor ve bazılarını silmek istemiyorsanız, sol menüden “Cleaning” (Temizlik) bölümünün altındaki kısımları tek tek kontrol edebilirsiniz.

TEMİZLİK İŞLEMLERİ

Programın temizlik ana başlığı altında, gereksiz sistem dosyaları, e-posta ekleri, çöp kutusu öğeleri taratıp silebilir ve boş alan kazanabilirsiniz.

Sisteminiz içinde, tarihi geçmiş önbellek dosyaları, eski kayıtlar, bozuk uygulama verileri ve kullanılmayan dil dosyaları gibi gereksiz yer kaplayan dosyaları System Junk bölümünde görebilir ve temizleyebilirsiniz.

Bu bölümde, fotoğraf kütüphanenizdeki verileri optimize etmek, gereksiz iCloud ön bellek dosyalarını silmek mümkün. 

Mail Attachments kısmında bilgisayarınıza gelen e-posta mesajlarında yer alan eklentilere dair detaylı bilgi alabilir ve bu eklentileri temizlemeyi bu bölümde yapabilirsiniz.

Trach Bins bölümünde, macOS işletim sisteminin ve e-posta ile fotoğraflar kütüphanesinin çöp kutusunu temizlemek için kullanılıyor.

KORUMA

“Protection” (Koruma) ana başlığı altında, gizliliğiniz ve macOS işletim sistemine yönelik zararlı yazılımları için koruma sağlanıyor.

CleanMyMac X resmi olarak Mac virüs tespitinde “Altın” seviyeye sahiptir. Truva atlarına, veri madencilerine ve güncel tarayıcı korsanlarına karşı size gerçek zamanlı bir kalkan sağlıyor.

Gizlilik kısmında, reklamverenlerin sizi web üzerinde takip edememesi için izleme çerezlerini silebilir, Messenger sohbetleri ve tarayıcı geçmişi gibi hassas ayrıntıları yok edebilirsiniz.

UYGULAMALAR

Uygulamalar başlığı altında, yüklü uygumalar ve eklentilerinizi yönetebilirsiniz.

Uninstaller bölümünde, bilinen ve bilinmeyen uygulamaları kaldırabilirsiniz. İstenmeyen uygulamaları, eklentileri ve uzantıları toplu olarak silebilirsiniz.

Updater ile macOS’un kendisi de dahil olmak üzere tüm uygulamalarınızı tek bir taramada güncelleyin.

Extensions bölümünde, eklentilerinizi yönetebilirsiniz.

SONUÇ

macOS işletim sistemi her ne kadar diğer işletim sistemlerine göre daha stabil olsa da, yüklenen programlar, fotoğraflar, ofis belgeleri, e-posta ekleri vb. etkenler temizlik ve bakım yapma ihtiyacını doğuruyor. CleanMyMac X’ün kullanıcı dostu arayüzüyle tek bir program kullanarak temizlik ve bakım yapma şansı sunuyor.

CleanMyMac X sayesinde kazanacağınız boş alan, sistem kaynaklarınızı doğru kullanan hızlı ve zararlılardan uzak bir sistem , programın denemeye değer olduğunu gösteriyor.

Programı aşağıdaki adresten indirip hiçbir kısıtlama olmadan 7 gün boyunca ücretsiz olarak deneyebilir memnun kalmanız durumunda satın alabilirsiniz.

CleanMyMac X İndirmek için tıklayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir