WWDC 2015

By | 09/06/2015

WWDC_2015

WorldWide Developer Conference (WWDC) 2015, yani Dünya Geliştirici Konferansı 2015, dün gerçekleştirildi. Bu seneki WWDC’nin başlığı “The Epicenter of Change” yani “Değişimin Merkez Üssü” idi. 

Her zaman bu etkinlikte de yenilik ve gelişmeleri ilk duyanlardan olabilmek için bütün katılımcılar salonda hazırdılar ve pür dikkat konuşmacıların sunumlarını dinlediler. Etkinlik ayrıca Apple cihazların üzerinden canlı olarak izlenebildi.

Gelelim kısa video gösterisi ile başlayan ve yazılımsal olarak yeniliklerin açıklandığı  WWDC 2015’in öne çıkanlarını özetle sıralamaya.

OS X 10.11

os-x-el-capitan

Bu sefer ki sürümün adının belirlenmesi sürecine dair esprilerin havada uçuştuğu sunumda, en son El Capitan isminin ortaya çıktığı söylendi.

Yosemite’den farklı bir görsellik ya da tasarımsal bir değişimin olmadığı 10.11 güncellemesi ile OS X’e bir takım işlevsellik eklemeleri ve performans iyileştirmeleri yapılmış durumda. Bu eklemeler ve iyileştirmeler hakkında kısa bir demo da yapıldı.

Yeni sürüm OS X 10.11 El Capitan daha öncekiler gibi ücretsiz olacak ve sonbaharda kullanıcıyla buluşturulacak.

iOS 9

ios9

iOS 9 güncellemesinde proaktiflik ve birden fazla uygulamayı aynı anda kullanabilme (multi-tasking) öne çıkıyor. Bazı yeni uygulamalar ve mevcut uygulamaların isimlerinde değişiklikler ile iyileştirmeler de bu sürümde yer alacak.

Bu güncellemenin bütün iPhone ve iPad’lere geleceği, eskisi gibi 4 gb civarında boş alana ihtiyaç duymayacağı ve en önemlisi yeni sürüm ile pil ömrünün artacağı müjdelendi.

iOS’un yeni sürümü için de sonbahar ayını beklememiz gerekiyor.

Apple Pay

Apple-Pay

Her ne kadar ülkemizde uygulama sahası olmasa da, Amerika’daki mevcut kapsamının genişlediği, ek olarak İngiltere’de de kullanıma başlayacağı müjdelendi. Hatta İngiltere’de toplu taşımada bile kullanılacağı bilgisi paylaşıldı.

Darısı ülkemizin başına diyelim.

watchOS 2 ve Swift

watchOS-2  apple-swift-logo

Apple WWDC 2015’te işletim sistemlerine bir yenisini daha ekledi: watchOS. Yeni işlevselliklerin eklendiği watchOS 2 sürümünün sonbaharda yayınlanacağı belirtildi.

Bir diğer konu yeni programlama dili Swift’ti. Ciddi kullanım alanı bulan Swift’in artık açık kaynak kodlu olacağının açıklanmasıyla salonda alkış kopması bir oldu.

Apple Music

apple-music

Herkes toplantı bitmiş sanıyordu ki, bir Apple klasiği olarak, “One more thing…” (Bir şey daha…) diyerek Apple Music hizmeti duyuruldu.

Hizmetin diğerlerinden farklılığı sanatçılarla hayranlarını birbirine bağlamaya olanak sağlaması ve üç şehirden yayın yapan 7/24 canlı radyosu.

İlk üç ay ücretsiz olacak bu hizmet, sonrasında aylık 9,99$. Aile için (6 kişiye kadar) bu ücret aylık 14,99$.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir