iTUNES KÜTÜPHANESİNİ TAŞIMAK

By | 01/07/2015

itunes_move

Bilindiği gibi iTunes Mac OS işletim sisteminin medya oynatıcısıdır. Her ne kadar medya oynatıcısı konusunda birçok seçenek mevcutsa da hala iTunes’un kullanıldığı bir gerçek.

Siz de iTunes’u kullanıyor ve mevcut iTunes kütüphanenizi bir yerden başka bir yere (örneğin harici bir sabit diskten bilgisayarınızın sabit diskine ya da tersi) taşımak istiyorsanız bu yazı işinize yarayacaktır. Bu yazıda biz sanki harici sabit diskten bilgisayarımızın sabit diskine taşıyormuş gibi ilerleyeceğiz.

Öncelikle taşıyacağımız yerin, taşınacak iTunes kütüphanesi kadar yeterli boş alana sahip olması gerekiyor. Boş yerimiz varsa, artık adım adım iTunes kütüphanesini taşımak işlemine başlayabiliriz.

  1. Harici sabit diskimizi bilgisayara bağlıyoruz ve iTunes açıksa kapatıyoruz.
  2. Finder aracığıyla bilgisayarımız Ana Klasörümüzde iTunes Müzik klasörünü açıyoruz. ana_klasör
  3. Harici diskimizdeki iTunes klasörünü, bilgisayarımızdaki Müzik klasörünün içine kopyalıyoruz. Kopyalama işlemi klasörümüzün büyüklüğüne bağlı olarak bir süre devam edecek. Önemli bir ipuçu, kopyalama işlemi bitince, taşıdığınız kütüphanenin tam anlamıyla birebir aktarıldığını görmeden hemen harici diskinizdeki iTunes klasörünü silmeyin. Herhangi bir aksaklık durumunda size tekrar lazım olabilir.
  4. Şimdi iTunes’u klavyeden Option tuşuna basılı tutarken açıyoruz. Ekranımızda “iTunes Arşivini Seçin” kutucuğu belirecek. Buradan “Arşivi Seç”e tıklayıp taşıdığımız yeri göstermemiz gerekiyor. Alternatif olarak bu işlemi ayrıca, iTunes’u açıp, oradan iTunes > Tercihler > İleri Düzey kısmından “iTunes Medya Klasörünün Yeri” yazan kısımdan değiştire tıklayarak da yapabiliriz. Artık iTunes taşıdığımız kütüphaneyi esas alacak şekilde açılacaktır.itunes choose
  5. En son iTunes’u açıp kütüphanemizi tam anlamıyla taşıyıp taşımadığını kontrol ediyoruz ve eğer sorunsuz olarak taşınmışsa harici diskimizdeki iTunes kütüphanesini silebiliriz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir