YANIP SÖNEN SORU İŞARETİ

By | 02/10/2017

Mac‘inizi başlattığınızda yanıp sönen soru işareti görünüyorsa, bu durum Mac’inizin sistem yazılımını bulamadığı anlamına gelir.

SİSTEM BAŞLAMIYORSA

Mac’iniz açılırken yanıp sönen soru işareti görüntüleniyor ve sistem açılmıyorsa, macOS Recovery modunu başlatarak ya da macOS Recovery modu çalışmıyorsa veya internet bağlantınız yoksa oluşturacağınız USB yükleme diskiyle (kendiniz oluşturamazsanız bizimle İLETİŞİM‘e geçip istediğiniz sürümü temin edebilirsiniz) kurulum yapmayı deneyebilirsiniz.

macOS Recovery modunda, büyük ebatlı kurulum dosyasını internetten indireceği için yüksek hızlı ve kota problemi olmayan bir internet bağlantınız olduğuna emin olun. İnternet bağlantınız limitli ve yavaşsa USB yükleme diskini kullanmayı tercih edebilirsiniz.

macOS Recovery modu için aşağıdaki adımları izleyin:

 1. Açma/kapama düğmesini birkaç saniye basılı tutarak Mac’inizi kapatın.
 2. Açma/kapama düğmesine bir kere basarak Mac’inizi tekrar açın. Mac’inizi macOS Recovery modda başlatmak için hemen klavyenizdeki Command ve R tuşlarını basılı tutun. Apple logosu veya dünya resmi görünene kadar bu iki tuşu basılı tutmaya devam edin.
 3. Sorulursa, başlatma işlemi sırasında internet’e bağlanmak için bir Wi-Fi ağı seçin.
 4. macOS İzlenceleri penceresi göründükten sonra Apple menüsünden Başlangıç Diski’ni seçin.
 5. Başlangıç diskinizi seçip Yeniden Başlat’a tıklayın.

..::Reklam::..

KISA SÜRELİ YANIP SÖNEN SORU İŞARETİ

Öte yandan, yanıp sönen soru işareti yalnızca kısa bir süre görünüyor ve sistem açılıyorsa, buna sistemin başlangıç diskini arıyor olması neden  olabilir. Bu durumda “Sistem Tercihleri” bölümünde başlangıç diskinizi yeniden seçmeniz gerekebilir. Bunun için aşağıdaki adımları izleyin:

 1. Apple menüsünden “Sistem Tercihleri”ni seçin, ardından “Başlangıç Diski”ne tıklayın.
 2. Normalde bilgisayarınızı başlatmak için kullandığınız diskin simgesine tıklayın. Genellikle bu diskin adı Macintosh HD’dir.
 3. Sistem Tercihleri penceresini kapatın.

Mac’inizin artık yanıp sönen soru işareti olmadan başlaması gerekir.

8 thoughts on “YANIP SÖNEN SORU İŞARETİ

 1. ALİ SAHEL

  selamün aleyküm
  cmr + r tuşlarına bastığım zaman da soru işaretli dosya simgesi geliyor ve power tuşuna bastığım anda bilgisayar kapanıyor lütfen yardım edin

  Cevap
  1. Göksel Uçak Gönderi yazarı

   Aleyküm Selam,
   cmd + r yerleşik macOS Kurtarma sisteminden başlatır. Bunun yerine internet üzerinden macOS Kurtarma’dan başlatmak için Option-Komut-R veya Shift-Option-Komut-R tuşlarını kullanabilirsiniz. Buna rağmen sorun işaretli dosya simgesi varsa USB yükleme diskiyle yükleme yapmayı deneyin. Bunlar sorununuz yazılımsal ise çözüm sunacaktır. Sorun donanımsal ise işe yaramayacaktır.

   Cevap
   1. ALİ SAHEL

    tuş kombinasyonları denedim olmadı
    USB yükleme diskini nasıl temin edebilirim veya sorun donanımsal ise ne yapmalıyım ?

    Cevap
    1. Göksel Uçak Gönderi yazarı

     Bilgisayarınızın modeliyle uyumlu USB yükleme diski için sitedeki USB yükleme diski nasıl oluşturulur yazılarından faydalanabilirsiniz. Kendiniz yapamıyorsanız ücreti karşılığı temin etmek için cihaz model ve model yılı bilgisini info@izmirapple.com adresine yazabilirsiniz.

     Sorun donanımsal ise, öncelikle arıza tespiti yapılarak sorunun kaynağı bulunmalıdır.

     Cevap
 2. Serra

  Merhaba ekranda soru isareti sorunu yasadim dediginiz adimlari gectikten sonra wifi secimini yaptiktan sonra ekran takilip kaliyor ne yapmaliyim?

  Cevap
  1. Göksel Uçak Gönderi yazarı

   Merhaba, internet bağlantısını kurmanız halinde sonraki adıma geçecektir. Sanırım sizde başarıyla internet bağlantısı kurulamıyor. Wi-Fi şifrenizi doğru girdiğinizden emin olun. Bir diğer seçenek ise ethernet yani kabloyla internet bağlantısını denemeniz.

   Cevap
 3. abdülkadir

  Merhaba abi Command ve R tuşlarını basılı tutugum zaman da ünlem işareti geliyor. Sadece power tuşuna bastıktan sonra alt tuşuna bastıgım zaman bilgisayar cevap veriyor. yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkürler

  Cevap
  1. Göksel Uçak Gönderi yazarı

   Merhaba, internet bağlantınızda sorun olabilir.

   Ekrandaki işaretlere dair bu linki inceleyin

   Bir diğer seçenek bilgisayarınızın desteklediği sürüme uygun USB yükleme diski ile yükleme yapabilirsiniz.

   Cevap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.