DESTEKLEMEYEN MAC ÜZERİNE MOJAVE YÜKLEYİN

By | 24/11/2018

Buradaki yazıda bahsettiğim üzere Mojave’nin yüklenebileceği Mac bilgisayar modelleri, daha önceki macOS sürümlerine daha az sayıda. Bununla birlikte desteklemeyen Mac bilgisayarlara da Mojave yüklemek mümkün.

Eğer ileri derecede Mac kullanıcıysanız ve yedeğiniz varsa, “DosDude” tarafından yazılmış, ücretsiz araç “Mojave Patcher Tool”u kullanarak desteklemeyen Mac bilgisayarınız üzerine Mojave yükleyebilirsiniz.

Esasen Mojave Patcher Tool, desteklenmeyen Mac’lerde yalnızca macOS Mojave’ı değil, aynı zamanda bir dizi yama ile diğer macOS sürümlerini de yüklemek için kullanabileceğiniz modifiye edilmiş bir USB yükleyici sürücüsü oluşturmanızı sağlıyor.  Bunun için indirdiğiniz macOS sürümü dosyaları üzerinde bir takım değişiklikler yapıyor.

Ancak bir uyarı da yapmak gerekiyor: Desteklenmeyen bir Mac üzerine macOS Mojave’yi yüklemek için ileri düzey kullanıcı olmanız önerilir. Ayrıca her şeyin mükemmel bir şekilde çalışmaması söz konusu olabilir. Yani, örneğin, bazı makinelerde kablosuz ağ çalışmayabilir veya GPU hızlandırması çalışmayabilir.

DosDude’ın Mojave Patcher Tool’unu incelemek ve hangi Mac’lerde çalıştırabileceğini görmek için aşağıdaki adresi ziyaret edebilirsiniz. Bu adreste ayrıca hem söz konusu aracı indirebilir hem de nasıl yükleyeneceğinin adım adım anlatıldığı bir tarif bulabilirsiniz.

Dosdude 2009’dan itibaren teknik olarak desteklenmeyen bir MacBook Pro 17 modelini üzerine MacOS Mojave yüklediğini gösteren bir YouTube videosu üretti ve Mojave aslında makinede oldukça iyi çalışıyor gibi görünüyor. Ekran resmini aşağıda görebilirsiniz.

13 thoughts on “DESTEKLEMEYEN MAC ÜZERİNE MOJAVE YÜKLEYİN

 1. Emin

  Merhaba bende macbook air mid 2009 var. Benim bilgisayarıma olur mu? Bir de bu uygulama benim bildiğim kadarıyla resmi bir uygulama değil. Apple şirketi böyle bir uygulamaya izin veriyor mu? Adamların hakkına falan girmeyelim. Şimdiden teşekkür ederim.

  Cevap
  1. Göksel Uçak Gönderi yazarı

   Merhaba, evet sizin bilgisayarınıza olabileceği yazıyor buradaki açıklamada. Tabii ki resmi bir uygulama değil, tüm sorumluluk uygulayana ait. Kimsenin hakkına gireceğinizi sanmam. Yapıp yapmamak size kalmış.

   Cevap
 2. Mehmet Yılmaz

  Merhabalar MacBook Air Mid 2011 kullanıyorum. Bu kurulumu kendi bilgisayarımda yapabilir miyim? Yapılabiliyorsa herhangi bir sorun çıkar mı? En son High Sierra da kaldı sürüm ve koyu mod için Mojave kurulumu yapmak istiyorum

  Cevap
  1. Göksel Uçak Gönderi yazarı

   Merhaba, öncelikle yedeklerinizi alarak, Buradaki uyarı ve adımları izleyerek deneyebilirsiniz.

   Cevap
 3. macbookpro8.1

  merhabalar bende macbook pro 8.1 var ve elimde usb yok usb siz nasıl yükleyebilirim

  Cevap
  1. Göksel Uçak Gönderi yazarı

   Merhaba, USB olmadan modiye edilmiş yükleyici oluşturamayacağınız için USB’siz yükleyemezsiniz.

   Cevap
 4. iskender

  Merhaba merak ettigim bir soru var, bu Resmi br güncelleme olmadıgı icin bir sikinti olur mu bilgi çalınma olayı vs?

  Cevap
  1. Göksel Uçak Gönderi yazarı

   Merhaba, bildiğim kadarıyla bu patch yüklenince sadece sisteminizin ilgili macOS uygun olduğunu gösteren sistem kısımlarını düzenliyor, yükleyeceğiniz macOS işletim sistemine herhangi bir müdahelede bulunmuyor. Patch sonrası yükleyeceğiniz macOS sürümü de tamamen Apple tarafından çıkarılan orijinal sürüm. Dolayısıyla böyle bir sıkıntı olacağını sanmıyorum.

   Cevap
 5. Gokhan

  selam,mac pro 5.1 (mid2012) sahibiyim appstore dan mojave installeri indirdim fakat yüklemeye baslarken bir hata mesajı alıyorum; beni apple yardıma yönlendiren link ekran kartımı degistirmem gerektigini yazıyor…kullanabilecegim ekran kartlarının listesini vermis ama fiyatlar biraz yüksek…bu konuda size birsey danısmak istiyorum; listedeki ekran kartlarından birini ödünç alarak sistemi kursam daha sonra kendi ekran kartımı taksam acaba sistem çalısırmı? bu konuda bilginiz varsa ve paylasırsanız sevinirim,tesekkürler.

  Cevap
  1. Göksel Uçak Gönderi yazarı

   Merhaba, Mojave Mac Pro mid2012 modeli için metal özelliklerine sahip ekran kartı varsa destek veriyor, ondan ekran kartını değiştirmeniz gerektiğine dair mesaj çıkıyor. Bahsettiğiniz yöntem olmayacaktır diye tahmin ediyorum, sistem değişikliğini yazılım anlayacaktır. Onun yerine https://izmirapple.com/desteklemeyen-mac-uzerine-mojave-yukleyin/ yazısını okumanızda fayda var.

   Cevap
 6. Semih Çetin

  Ben mojave yüklü yeni bir cihazın diskini klonlayarak 2010 model 15inc mb pro’da çalıştırdım.Ancak cihazın grafikleri çok iyi olmamakla beraber ses kartı da çalışmadı.Sürücü paketi olursa sorunsuz çalışabilir

  Cevap
  1. Göksel Uçak Gönderi yazarı

   Yazıdaki bahsettiğim DosDude yönteminden tamamen farklı bir yol izlemişsiniz. Ancak bahsettiğiniz gibi bazı donanımlar çalışmayabilir ve stabil bir sistem olmaz.

   Cevap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir