MAC OS X GÜNCELLEMESİ YAPMAK

By | 11/04/2016

osxupdate

Bilgisayarların ve akıllı cihazların hayatımızda önemli hale gelmesiyle birlikte, bu cihazların yazılımları ve güncellemeleri gündememize daha sık gelmeye başladı.

Artık birçok kullanıcı “yazılım güncellemelerini” takip eder hale geldi. Bu güncellemeler, sisteminize çoğunlukla yeni bir tasarım, özellik getirmemekle birlikte, sistemin kararlılığını ve açıklarını kapatmak için yayınlanıyor. 

Her ne kadar güncellemer son kullanıcı için yayınlamadan önce bir ön test (beta) süreci yaşasa da, zaman zaman güncellemerin istenilen sonuçları verdiği de görülebiliyor. Bu nedenle, herhangi büyük çaplı bir güncellemeyi yüklemeden önce önemli dosyalarınızın bir yedeğinin alınması ya da yüklemeden önce bir süre beklenmesi öneriliyor.

Bu genel bilgilerden sonra Mac OS X güncellemeri konusuna gelelim.

Mac OS X işletim sisteminde güncellemeri iki şekilde yüklemek mümkündür.

appstore_logo

Bunlarda ilki, App Store aracılığıyla güncelleme yapmaktır. Bunun için App Store’a tıklayıp, açılan ekrandan güncellemer sekmesine tıklayarak güncelleme olup olmadığını kontrol etmektir. Eğer güncelleme varsa “Güncelle” ya da birden fazla güncelleme varsa “Tümünü Güncelle” diyerek güncelleme işlemini yapabiliriz.

appstore_update

 

İkinci yöntem ise, Apple resmi internet sitesi üzerinden bu güncellemeri indirip elle yüklemektir. Bu yöntem, hangi güncellemeyi yükleyeceğinizi biliyorsanız, https://support.apple.com/tr_TR/downloads adresine giderek buradan ilgiyi güncellemeyi indirmeyi ve ardından indirdiğiniz güncellemeyi (dmg formatında olacaktır) dosyayı yüklemenizi gerektirmektedir.

apple_update

Mac OS X güncellemerini, ikinci yöntem ile yapanlar için, dikkatinizi bir konuya çekmek istiyorum. Apple’ın, işletim sistemi güncellemerini, tek başına ve “birleştirilmiş” (combo update) olarak iki şekilde yayınlandığını göreceksiniz. Tek başına güncelleme sadece o versiyona güncellemeyi sağlarken, “birleştirilmiş güncellemeler (combo update) ise, daha önceki güncellemeri içerecek şekilde güncellemeyi sağlamaktadır.

Örneğin, bilgisayarınızda Mac OS X 10.11.1 yüklüyken 10.11.4 birleştirilmiş güncellemesi ile doğrudan 10.11.4’e güncelleme yapabiliriz.

3 thoughts on “MAC OS X GÜNCELLEMESİ YAPMAK

 1. Pingback: macOS YÜKLEME TAMAMLANAMADI - İzmir Apple

 2. şerif ekşi

  apple mac ile tv bağlantısı yaptığımda sesin tv höparlöründen çıkması için gereken donanım ya silindi yada hatalı olduğundan sesin tv dençıkmasını sağlayamıyorum.! bununla ilgili apple ın hangi güncellemesini yapmalıyım?…

  Cevap
  1. Göksel Uçak Gönderi yazarı

   Merhaba,

   Bunun için herhangi bir güncelleme yapmanıza gerek yok. Aşağıdaki adımları izleyin, sorununuz çözülecektir.

   Dock’tan ya da sol üstteki elma logosuna tıklayarak ‘Sistem Tercihleri’ni tıklayın.

   Açılan pencereden ‘Ses’i tıklayın. Buradan açılan pencereden ‘Çıkış’ sekmesine tıklayın ve aygıtınızı seçin. Ses artık o aygıttan gelecektir.

   Cevap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir