TEMİZLİK VE BAKIM ZAMANI: CleanMyMac 3

By | 01/03/2018

macOS işletim sistemlerinin, stabilite ve hız bakımından diğer işletim sistemlerinin önünde olduğunu kullanıcıları bilirler. Öte yandan bu, işletim sistemine bakım ve temizlik yapmamız gerekmez anlamına gelmiyor. Özellikle son zamanlarda SSD kullanımının artması ve SSD’lerin mekanik sabit disklere göre daha düşük kapasitelere sahip olması birlikte kullanılmayan, gereksiz dosyaların silinerek yer kazanılması önemli hale gelmeye başladı.

TEMİZLİK VE BAKIM ZAMANI: CleanMyMac 3

macOS işletim sisteminize temizlik ve bakım yapmak için çok sayıda program var. Her birini ayrı ayrı yükleyip kullanmak ciddi bir karmaşayı ve zorluğu beraberinde getiriyor. Ayrı ayrı programları yüklemek, kullanımlarını keşfetmek ve her birine ayrı lisans ücreti ödemek istemiyorum diyenlere iyi haber: CleanMyMac 3, bu programların işlevlerini çatısı altında toplamakla kalmıyor, güzel bir arayüzle kullanım kolaylığı da sunuyor.

Adından da anlaşılacağı üzere CleanMyMac 3, bu serinin en yeni versiyonu. CleanMyMac 3 nasıl yüklenir ve nasıl kullanılır bu yazıda anlatıyorum.

GÜNCELLEME: Macpaw CleanMyMac X yayınladı. Yeni versiyonla birlikte, bu yazıda anlatılanlara ek birçok yenilik yanında performans artışı da beraberinde geliyor. 

CleanMyMac X İndirmek için tıklayın.

YÜKLEME

CleanMyMac 3 yüklenmesi oldukça basit. Öncelikle yükleme dosyasını programın resmi üreticisinin MacPaw’ın sayfasındaki adresinden indirmeniz gerekiyor. İndirmek için aşağıdaki linki kullanabilirsiniz. Açılan sayfadan “Free Download” kısmına tıklamanız yeterli. Programın boyutu yaklaşık olarak 39 MB.

CleanMyMac 3 İndirmek için tıklayın.

Ardından indirdiğiniz yükleme dosyasına çift tıklayarak kuruluma başlıyoruz. Yapmanız gereken sadece programı uygulamalar klasörüne taşımak.

ARAYÜZ

Kurulumu tamamlayıp programı açınca, menü çubuğunda CleanMyMac 3’ün simgesinin yer aldığını göreceksiniz. Buradan depolama alanı, bellek ve çöp sepetine dair özet bilgilere ulaşabilirsiniz. Ayrıca “Show CleanMyMac 3” kısmına tıklayarak programı buradan da çalıştırabilirsiniz.

CleanMyMac 3’ün arayüzünün sol kısmında program ile yapılabileceğimiz işlemlere ulaşabiliyoruz. Bu işlemler, “Cleaning” (Temizlik) ve “Utilities” (Yardımcı Uygulamalar) ana başlıkları altında toplanmış. Bu ana başlıklar altındaki bir işleme tıklayınca sağ kısımda yer alan ana ekranda o işleme dair detay bilgileri ve seçenekleri görüyoruz.

SMART CLEANUP

Smart Cleanup, bilgisayarınızdaki gereksiz dosyaların taranmasını ve ardından temizlenmesini sağlayan sürecin başlangıcı olarak kabul edilebilir. Bunun için “Smart Cleanup” seçiliyken alttaki “Scan” düğmesine tıklanması gerekiyor. Tarama işleminin süresi, bilgisayarınızdaki dosyaların sayısına ve ebadına göre değişiklik gösterecektir.

Bu süreçte bilgisayarınızdaki gereksiz sistem ve iTunes dosyaları, e-posta ekleri, çöp kutusu ile büyük ve kullanılmayan eski dosyalarınız taranıyor. Tarama işlemi sonuçlanınca, karşınıza ne kadarlık bir alanın boşaltılabileceğine dair bir rapor çıkıyor.

Sonuç ekranında, detaylarla ilgilenmeden hemen alan kazanmak istiyorsanız altta yer alan “Clean” düğmesine tıklamanız yeterli.

Ancak Smart Cleanup taraması sonrası hangi dosyaların silineceği dair detaylı bilgi almak istiyor ve bazılarını silmek istemiyorsanız, sol menüden “Cleaning” (Temizlik) bölümünün altındaki kısımları tek tek kontrol edebilirsiniz.

 

TEMİZLİK İŞLEMLERİ

Programın temizlik ana başlığı altında, Smart Cleanup taraması sonrası temizlenecek dosyalara dair detaylı bilgi alacağınız bölümlere ulaşabilirsiniz.

System Junk

Sisteminiz içinde, tarihi geçmiş önbellek dosyaları, eski kayıtlar, bozuk uygulama verileri ve kullanılmayan dil dosyaları gibi gereksiz yer kaplayan dosyaları bu bölümde görebilirsiniz. Doğrudan temizlik yapmak için “Clean” tuşuna tıklayabilir, bunların hangi dosyalar olduğunu görmek ve seçmek için “Review Details” basabilirsiniz.

Photo Junk

Bu bölümde, fotoğraf kütüphanenizdeki verileri optimize etmek, gereksiz iCloud ön bellek dosyalarını silmek mümkün. 

 Mail Attachments

Bilgisayarınıza gelen e-posta mesajlarında yer alan eklentilere dair detaylı bilgi alabilir ve bu eklentileri temizlemeyi bu bölümde yapabilirsiniz.

iTunes Junk

macOS işletim sisteminin medya merkezi iTunes verileri içinde gereksiz olanları seçerek silmek isterseniz, bu bölümü kullanabilirsiniz.

Trash Bins

Bu bölüm, macOS işletim sisteminin ve e-posta ile fotoğraflar kütüphanesinin çöp kutusunu temizlemek için kullanılıyor.

Bütün çöp kutularını boşaltmak için “Empty” tuşuna basılabilir. Çöp kutusundaki dosyalara dair detaylı bilgi almak isterseniz “Review Files” tıklayarak detayı görebilir, ardından silmek istediklerimizi seçerek “Empty” tuşuna basabilirsiniz.

Large & Old Files

Sistemde yer kaplayan büyük ve eski dosyalarınızı bu bölümde temizleyebilirsiniz. Bunların hangi dosyalar olduğunu görmek ve seçmek için “Review Files” basmanız gerekiyor.

Buradan silmek istediğiniz dosya veya dosyaların yanındaki kutucuğu işaretleyerek altta yer alan “Remove” tuşuna tıklamamız yeterli.

 

YARDIMCI UYGULAMALAR

“Utilities” (Yardımcı Uygulamalar) ana başlığı altında, program kaldırma, bakım yapma, gizlilik, eklentiler ve bilgileri güvenle silme konularında işlemler gerçekleştirmek için uygulamalar yer alıyor.

Uninstaller

macOS işletim sistemi üzerine yüklediğiniz programları arkasında gereksik dosyalar bırakmadan silmenizi sağlayan yardımcı uygulama.

Hangi programları silmek istediğinizi seçmek için gelecek ekranda “View All Applications” kısmına tıklanması gerekiyor. Karşınıza gelecek ekranda sileceğiniz programı ve ilgili dosyalarını seçmeniz mümkün. Seçim işlemlerinizi yaptıktan sonra alttaki “Uninstall” tuşuna tıklamanız yeterli. 

Maintenance

Disk performansını artırma, çeşitli uygulama sorunlarını çözme ve yapacağınız arama (Spotlight araması gibi) hızını artırma gibi konularda sisteminize bakım fırsatı sunan bir uygulama.

Bu bakım seçeneklerinden hangisini veya hangilerini yapacağınızı belirlemek için “Choose Tasks” tıklayın. Karşınıza gelecek ekranda hangi bakım veya bakımları yapmak istiyorsanız yanındaki kutucuğu işaretleyin ve altta yer alan “Run” tuşuna tıklayın.

Privacy

Bu kısımdan, tarayıcı geçmişinin, son kullanılan öğelerin ve mesajlaşmaların silinmesi gibi gizlilik konusundaki birtakım temizlemelerin yapılması mümkün.

Gizlilik için hangi uygulamadan temizlik yapılacağının belirlenmesi için “Select Items” tıklayın. Ardından gelecek ekranda, istediğiniz uygulama veya uygulamaların yanındaki kutucuğa işaretleyip alttaki “Remove” tuşuna basın.

Extensions

Bilgisayarınızdaki eklentileri yönetmek isterseniz, bu kısımdan yapabilirsiniz. Kullanmadığınız eklentileri kaldırabilir veya ihtiyaç halinde devre dışı bırakabilirsiniz.

Sisteminizdeki mevcut eklentileri görmek için “View All Extensions” tıklayın. Gelen ekrandan, önce bölümü (örneğin Internet Plugins) ardından silmek veya devre dışı bırakmak istediğiniz eklenti ya da eklentileri seçin. Son olarak altta yer alan “Remove” tıklamanız yeterli.

Shredder

Günümüzde bilgi ve veri güvenliği son derece önemli. Bu kapsamda, ihtiyaç halinde önemli olan hassas içerikli bilgi ve belgeleri arkada hiçbir iz kalmayacak şekilde silebilmek gerekiyor. Arkanızda herhangi bir iz bırakmadan güvenle dosyalarınızı silmek isterseniz bu yardımcı uygulama tam size göre.

Hassas verileri güvenle silmek için, öncelikle hangi dosyaları silmek istediğimiz seçmemiz gerekiyor. Bunun için “Select Files…” tıklayın. Karşınıza gelecek ekrandan ilgili dosyaları seçin ardından ekranın altından yer alan “Shred” tuşuna basın.

SONUÇ

macOS işletim sistemi her ne kadar diğer işletim sistemlerine göre daha stabil olsa da, yüklenen programlar, fotoğraflar, ofis belgeleri, e-posta ekleri vb. etkenler temizlik ve bakım yapma ihtiyacını doğuruyor. CleanMyMac 3’ün kullanıcı dostu arayüzüyle tek bir program kullanarak temizlik ve bakım yapma şansı sunuyor.

CleanMyMac 3 sayesinde kazanacağınız zaman ve gereksiz dosyaların temizlenmesiyle ortaya çıkan boş alan, programın denemeye değer olduğunu gösteriyor.

Programı aşağıdaki adresten indirip ücretsiz olarak deneyebilir (deneme sürümünde 500MB dosya temizleme limiti var) memnun kalmanız durumunda satın alabilirsiniz.

CleanMyMac 3 İndirmek için tıklayın.

2 thoughts on “TEMİZLİK VE BAKIM ZAMANI: CleanMyMac 3

  1. Pingback: MACOS DİSK ONARMA - İzmir Apple

  2. Pingback: MAC OS X FLUSH DNS - İzmir Apple

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir