MAC OS TRIM DESTEĞİ

By | 02/07/2015

Mac-TRIM

Sözlük anlamı olarak kırpma, budama anlamına gelen “trim”, özetle, artık gerek duyulmayan yani işletim sistemi tarafında silinmiş görünen alanları SSD kontrolcüsüne bildirmeyi sağlamaktadır. Normalde trim olmadan, işletim sistemlerinin silinen alanları SSD ünitelerine bildirmediklerini ve bunun pek çok soruna yol açtığı görülmektedir.

Windows 7 işletim sisteminden itibaren Windows işletim sistemleri tarafından trim desteği verilmekte iken, Mac OS işletim sisteminde durum biraz farklıydı. Apple kendi SSD diskleri için trim desteği veriyorken, eğer kendiniz sisteminize farklı bir SSD takacak olursanız (yani 3. parti) trim desteği vermemekteydi. Bu durumu, eğer SSD’nizin trim özelliği varsa,  “Trim Enabler” gibi yazılımlarla aşmak mümkündü.

Mac OS cephesinde diğer taraftan, OS X 10.11 – El Capitan’ın 2015 sonbaharında yayınlanacağı WWDC 2015 etkinliğinde duyuruldu. El Capitan ile Mac OS işletim sisteminin de 3. parti SSD’ler için de trim desteği vereceği ortaya çıktı.

Ancak geçtiğimiz günlerde Yosemite için gelen 10.10.4 güncellemesi ile 3. parti SSD’ler için trim desteği Mac OS işletim sistemine beklenenden erken gelmiş oldu. Eğer siz de 10.10.4 güncellemesini yüklediyseniz,  aşağıdaki komutu “Terminal”e yazarak 3. parti SSD’niz için trim özelliğini etkinleştirebilirsiniz.

Komut: sudo trimforce enable

trimforce

Fotoğraf ArsTechnica

ÖNEMLİ NOT: Bu işlem öncesinde yedek almanız önerilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir